SPEED DOME KAMERA NEDİR

SPEED DOME KAMERA NEDİR

SPEED DOME KAMERA NEDİR?

CCTV güvenlik kamera sistemlerinde en gelişmiş kamera çeşididir. Speeddome kameralar, PTZ özelliğine sahip kamera açısı değiştirilebilen özelliklere sahip kameralardır. Speddome kameralar, Slowdome kameralardan daha gelişmiş özelliklere sahiptir. Slowdome kameralar daha düşük hızlı dönme hızına ve daha az gelişmiş özelliklere sahiptir. Genellikle Speeddome kameralar denilince akıllara daha yüksek hızlı modeller gelmektedir.

Sppeddome kamera özellikleri;

  • Pan: kameranın sağa sola dönme ve hareket etmesini sağlamaktadır.
  • Tilt: kameranın aşağı yukarı hareket etmesini sağlamaktadır.
  • Zoom: lenste bulunan otomatik yakınlaştırma, kameranın görüntüyü yaklaştırma ve uzaklaştırma özelliğine sahiptir. Aynı zamanda otomatik tanımlama özelliği ile tanımlanan alanlara zoom yaparak tanımlanan noktalarda bekletilebilmektedir.

Speeddome kameralar birçok kişi tarafından mobese kameraları olarak da bilinmektedir. Kompakt Speeddome kameralar iç ve dış olarak her ortamda çalışacak şekilde üretilmişlerdir. Yağmur, dolu, kar, fırtına, güneş, sıcaklık, gibi olumsuz hava şartlarında çalışmaya uygun olarak üretildiği için en ileri seviye güvenlik kamerası grubunda yerini almaktadır. Zoom özelliği 2 yöntem ile yapılmaktadır. Birincisi, Optik zoom olarak adlandırılan lensin mikro motor ile hareketiyle sağlanmaktadır. Bir diğer özelliği ise Digitalzoom olarak adlandırılan bu yöntem, gerçek bir yakınlaşma olmadığından dolayı görüntüde dağılmalar oluşturmaktadır. Speeddome kameralar digital görüntü cihazları-dvr cihazları, bilgisayar dvr yazılımı, kontrol klavyesi-speedkeyboard ile kontrolleri sağlanmaktadır.

DVR kayıt kartı ile nasıl kontrol edilir?

BilgisayarıN RS-232 çıkışına RS232/RS-485 dönüştürücü takılması gerekmektedir. Kontrol edilecek kamera sayısı kameranın model ve markasına göre değişiklik göstermektedir. Kamera sistemi 256 kameraya kadar kurulabilmektedir. DVR kartının yazılımı ile gerekli kontroller yapılır ve internet ile bağlanan kullanıcıların kamerayı kullanabilme özelliği vardır. Kontrolün sorunsuz sağlanabilmesi için kameraya verilen numara ile DVR kayıt kartındaki numara aynı olmak zorundadır.

DVR dijital kayıt cihazı ile nasıl kontrol edilir?

Dijital kayıt cihazlarında modeline bağlı olarak RS458 çıkışı bulunmaktadır. Kontrol edilmek istenilen kameralar, paralel bir biçimde bağlanarak cihaz üzerinde, ağ üzerinden kontrol edilebilmektedir.

Gelişen teknoloji ile kullanımı yaygınlaşan speeddome kameralar önceleri yüksek maliyetli oluşundan çok fazla tercih edilmemekteydi. Askeri güvenlik birimlerinde, havaalanlarında kilit önem taşıyan bu tarz yerlerde kullanılıyordu. Günümüzde üretimi fazlalaştıkça düşük maliyeti ile önemli özelliklerinden dolayı tercih edilir olmuştur.

Share this post