Plaka Okuma Sistemleri

PLAKA OKUMA SİSTEMLERİ

Plaka Okuma Sistemleri

Günümüzde birçok güvenlik önlemi artık kameralar ve teknolojik cihazlar ile sağlanmaktadır. Kameralı sistemler ile çalışan bu güvenlik sistemleri, insan gücünden daha etkin ve her an kayıt alabildiğinden giderek tercih edilirliği çoğalmaktadır. Site girişlerinden kamu kurumlarına, gişelerden özel iş yerlerine kadar kullanılmaya başlayan ve giderek yaygınlaşan plaka okuma sistemleri de bunlardan bir tanesi olarak bilinmektedir.

Son yıllarda güvenlik ve kontrol açısından çeşitli alanlarda kullanılan plaka okuma sistemleri, kısaca kamera sistemleri sayesinde hafızasına kaydedilen plakaları tanıyarak geçişine izin verme, yabancı plakaların geçişini engelleme mantığı ile çalışmaktadır. Bu sistemlerin çalışma prensibi optik karakter tanıma yöntemlerine dayanmaktadır.

Güvenlik amacı ile özel sitelerde dahi kullanılmaya başlanılan bu plaka tanıma sistemleri, aynı zamanda artık trafikte de yaygın olarak kullanılmaktadır. Trafiğe çıkan her aracın üzerinde plaka bulunmasından dolayı, bu sistemin sorunsuz bir şekilde çalışması için araçlara ayrı bir alıcı – verici takılması gerekmemektedir. Bundan dolayı da çalışma sistemi oldukça basit olarak kabul edilmektedir.

Neden Plaka Okuma?

Plaka okuma sistemleri kurulup çalışma başladığı andan itibaren bölgesine yaklaşan ve geçiş isteyen araçların önden veya arkadan görüntülerini almakta, ardından bu görüntü üzerinden plaka bilgisini ayrıştırarak tanımaktadır. Bu sistem kısa sürede gerçekleşmekte, araçların uzun süre bekleme yapmadan, kısa sürede geçiş yapmasına veya geçişinin engellenmesine yardımcı olmaktadır.

Günümüzde farklı amaçlarla kullanıma uygun olan plaka okuma sistemleri kullanım alanları oldukça geniştir. Trafik düzenlemelerinde çalıntı araçların tespit edilmesi, aracın ihlal bilgilerine ulaşılabilmesi için gişe ve köprülerde bu sistem giderek yaygınlaşmakta ve olumlu sonuçlar alınmaktadır.

Araç muayene istasyonları ve kantar bölgeleri de plaka okuma sistemlerine ihtiyaç duyulan bir diğer alandır. Bu alanlarda bu sistemler kurulduğunda kısa sürede plaka bilgilerine erişim sağlanmakta ve zamandan tasarruf elde edilmektedir.

Plaka okuma sistemlerine en çok ihtiyaç duyulan alanlardan biri de, site girişi, nizamiye noktası gibi kontrollü geçişlerin uygulandığı bölgelerdir. Bu bölgelerde insan gücünü önemli ölçüde hafifleten, hem geçişlerin daha güvenli olmasını hem de araçların uzun kuyruklar oluşturmadan akıcı bir şekilde kontrolden geçmesini sağlayan plaka okuma sistemleri en sık bu noktalarda karşınıza çıkmaktadır.

Plaka Tanıma Sistemi Faydaları

Trafik açısından da plaka tanıma sistemi faydaları oldukça fazladır. Köprü ve gişe noktalarında sık sık kullanılan bu sistem, aracın bir yerden bir yere varış süresinin hesaplanmasına yardımcı olarak aracın hız seviyesinin de otomatik olarak hesaplanmasını sağlamaktadır.

Karayolları açısından bir düzenin oluşmasını sağlamasının yanı sıra araç yoğunluklarının ölçülmesi, stratejik ulaşım analizlerinin daha kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleşmesi için de bu sistem önerilmektedir. Üstelik trafik geçiş noktalarında plaka okuma sistemlerinin kullanımı ile aranan araçların daha kısa süre içerisinde tespit edilmesi ve yakalanması da kolaylaşmaktadır.