Yangın İhbar Sistemleri

YANGIN İHBAR SİSTEMLERİ

Binaların yangından korunma mevzuatına uygun, can ve mal güvenliğinin korunmasını esas alan tedbirler bütünü kritik önem taşımaktadır. Bu kritik önlemler ancak ve ancak standartlara uygun iyi bir projelendirme, kaliteli ürün ve sağlıklı bir altyapı ile mümkündür. Projelendirme, kurulum ve bakım – onarım konusunda Sahra Güvenlik güçlü bir kadroya ve deneyime sahiptir.

Başlıca Sistemler

• Konvansiyonel Sistemler

• Adresli Sistemler

• Hava Örneklemeli Sistemler

• Gazlı Söndürme Sistemleri

• Sprinkler Sistemler

• Acil Durum Aydınlatma ve Yönlendirme Elemanları

Başlıca Kullanım Alanları

Bütün kullanım alanlarında yangın sistemine ihtiyaç vardır. Ancak mekân şartları ve barındırdıklarına göre uygulanacak sistem çözümü belirlenir. Örneğin bir sunucu odası için gazlı söndürme sisteminin uygun olacağı veya bir jeneratör odası için ısı dedektörlerinin, bir kapalı otopark alanı içinse Co dedektörlerinin tercih edilmesi gibi.

Yangın İhbar Sistemleri

Çeşitli sebeplerden dolayı ortaya çıkabilen, mal kaybının yanı sıra can kaybına da yol açma ihtimali bulunan yangına karşı alınabilecek tek önlem, yangın ihbar sistemleri olmaktadır. Bir anda ortaya çıkabilen ve hızla büyüyen yangınların zamanında tespit edilmesi için hem evlerde hem de iş yerlerinde yaygın olarak kullanılmaya başlanılan bu sistemler, başlangıç anından itibaren yangını tespit ederekalam vermektedir. Böylece zamanında müdahale edilmesini sağlayarak can ve mal kayıpları önlenmektedir.

Yangının çıkması için bir sigara izmaritinin unutulması dahi yeterlidir. Bundan dolayı her alanda yangın alarm sistemleri bir lüks değil, ihtiyaçtır. Yangın ihbar sistemleri kullanıldığında birçok avantaj sağlanmaktadır.

  • Başlangıç anında yangının tespit edilmesi ve uyarı elemanlarına zamanında haber verilmesi
  • Söndürme sistemlerinin anında ikaz edilerek devreye girmesinin sağlanması
  • Yangında patlama vb. riskler taşıyan birimleri otomatik olarak devre dışı bırakarak yangının büyümesinin engellenmesi
  • Bina içerisinde bulunan kişilere tahliye için zaman kazandırmak gibi birçok avantajı bulunmaktadır.

Yangın İhbar Sistemleri Ne İşe Yarar?

Yangının yayılma ve büyüme hızı, tahmin ettiğinizden daha kısa sürede gerçekleşmektedir. Can ve mal kaybına neden olan bu felaketin engellenmesi için başlangıç anından itibaren hemen müdahale edilmesi, tahliyelerin gerçekleştirilmesi, çevre güvenliğinin alınması önemlidir. Büyük yangınların her biri küçük yangınlar ile başlamaktadır.

Açık unutulan ocağın perdeyi tutuşturması, yemeğin altının açık unutulması, izmaritin kül tablasında söndürülmemesi gibi çok ufak nedenler büyük binaların kül olmasına, can kayıplarının yaşanmasına yol açmaktadır. Üstelik birçok yangında insanlar, başlangıç seviyesinde yangını fark etmemektedir. Bu da ilerleyen seviyelerde, yangının kontrolden çıkarak ciddi sonuçlar doğurmasına yol açmaktadır.

İşte, evlerinize ve iş yerlerinize taktıracağınız yangın alarm sistemleri faydaları da bu noktada ortaya çıkmaktadır. Alışveriş merkezi, cami, ev, iş yeri, otel, restoran, depo gibi her kapalı alanda kullanıma uygun olan yangın ihbar sistemleri kullanımı yangının en kolay kontrol altına alınabileceği düzeyi yani başlangıç seviyesinde alarm verip, yetkilileri harekete geçirerek yangının büyümesin, can ve mal kayıplarının yaşanmasını önlemektedir.

Yangın Alarm Sistemi Çeşitleri

Farklı alanlarda kullanılabilen yangın alarm sistemleri çeşitleri de, kullanım alanına göre değişkenlik göstermektedir. Yangın alarm sistemleri içerisinde yer alan yangın algılama paneli yangının tespit ve müdahale süresini kısaltmaktadır.

Konvansiyonel ve analog olarak iki farklı grupta incelenen bu sistemler, küçük binalar için ve karmaşık, adetli yapılar için farklı olarak kurulmaktadır. Konvansiyonel yangın alarm sistemlerinin kullanımı genellikle küçük bina ve tesisler için uygun görülürken, analog sistemler karmaşık, adetli yapıya sahip yerlerde kullanılmaktadır.

Sadece iş yerleri ve kalabalık ortamlar için değil, aynı zamanda evler için de büyük bir gereksinim olan yangın algılama ve alarm sistemleri fiyatları değişkenlik göstermektedir. Bu nedenle yetkililerden yanlın ihbar sistemi fiyatlarını araştırırken kullanım alanına uygun cihazları araştırmanız önemlidir.