Otomatik Yangın Alarmları

Otomatik Yangın Alarmları

Otomatik Yangın Alarmları

Otomatik yangın alarm sistemleri genellikle acil yangın durumlarında kayıp önleme konusunda önemli bir rol oynamaktadır. Bu sistemler, önemli oldukları kadar karmaşık olabilirler.Otomatik yangın alarm sisteminin temel amacı bir yangının erken aşamalarında tespit edilmesi, bina sakinlerine yangın acil durumunun bildirilmesi ve acil durumunmüdahale ekibine bildirilmesidir.

Yangın Alarm Kontrol Paneli (FACP)

Bu yangın alarm sisteminin merkezidir. Yangın alarm kontrol paneli, başlatıcı cihazları izler ve daha sonra bir alarm sinyali alındığında bildirim cihazlarını etkinleştirir. Bu paneller, tek bir bölgeden çoklu binalara kadar geniş bir yelpazede yer almaktadır.

Cihazları Başlatmak

Cihazların başlaması bir acil yangın durumu algılar ve yangın alarm kontrol paneline iletir. Bunlar hem elle (çekme istasyonları) hem de ısı, duman veya aleve bir tepki olarak otomatik olarak tetiklenebilir. Bu başlatma cihazlarından biri tetiklendiğinde, kontrol paneli alarm durumuna geçer.

Başka bir başlatıcı cihaz tipi, bir sprinkler valfı kurcalamasıdır. Bir alarm durumu başlatmak yerine, bir sprinkler valfi “normal olmayan” durumda ise, kontrol paneli “denetim” durumuna geçer. Bu tip sinyal, anında bir yangın acil durumundan ziyade, sistemin bileşenleri içinde bir harekete ihtiyaç olduğunu gösterir.

Bildirim Cihazları

Kontrol paneli bir başlatma cihazı için bir sinyal aldığında ve bir alarm durumuna geçtikten sonra, panelde, acil durumun söz konusu olduğu bina sakinlerine sinyal veren çıkış cihazları başlatılır. Bunlar, sesli ya da görsel olarak, bir yangın acil durumunun olduğunu gösteren zil sesleri, hoparlörler, çan sesleri, çakarlar ve yanıp sönen ışıklar içerir.

Başka bir panel çıktısı, acil duruma müdahale edenlerin bildirisidir. Bu genellikle bir merkezi izleme istasyonuna sinyal yoluyla gerçekleştirilir. İzleme merkezi, acil durumun yerine gönderilecek uygun ilk müdahaleci ile irtibata geçer.

Son olarak, dumanın yayılmasını önlemek için HVAC sistemleri gibi ekipmanı kapatan çıkış aygıtları, ön eylem sprinkler sistemleri ve daha fazlası dahil olmak üzere otomatik bastırma sistemlerini etkinleştirir.

Otomatik yangın alarmları güvenlik için kurulması tavsiye edilen bir önlemdir. Yangın birçok farklı sebepten dolayı çıkabilir ve çıkan yangından erken haberdar olmak hayat kurtarabilir.

Share this post