AHD Kamera mı Yoksa IP Kamera mı Alınmalı

AHD Kamera mı Yoksa IP Kamera mı Alınmalı

AHD Kamera mı Yoksa IP Kamera mı

IP kameralar ve AHD kameralar arasında nasıl seçim yapılır? Ağ kamera sistemleri esnek ve ölçeklenebilir olduğundan, birçok kişi IP kameraları tercih eder. AHD video gözetim sistemi (CCTV) ile ilgili problem, kapalı bir devre olmalarıdır. Bu, her şeyin sabit ve ölçeklendirilmesi zor olduğu anlamına gelir.Bu nedenle AHD kameralarını değil, IP kameraları seçmek önemlidir. IP kameralar ağa bağlanabilir ve ihtiyacınız olan herhangi bir kurulumu kolayca büyütebilmenizi ve ölçekleyebilmenizi sağlar. Zaman geçtikçe daha fazla kamera eklemeniz gerektiğinde, kameraları mevcut kablolu veya kablosuz ağa bağlayabilirsiniz ve herhangi bir değişiklik veya güncelleme yoktur. Birkaç sebeple birlikte neden IP Kameraları seçmelisiniz anlatalım.

Daha düşük toplam maliyet

IP kamera artık AHD analog kameralardan daha pahalı değil. İnsanlar aynı fiyata 720p analog kamera ve 720p IP kamera satın alabilir. Ancak, video kanalı başına maliyet ve ağ kamerasının tüm üstün esnekliği ve performansı ile kıyaslandığında, insanlar kabloları kullanmak için gereken analog kamerayı kurarken mevcut IP altyapısına IP kameraları kurabilirler. Ayrıca, IP kameraları kurulum maliyetini daha da azaltmak için kablosuz ağa veya Power over Ethernet teknolojisine bağlanabilir.

Dijital sistem

Analog kameraların aksine ham analog veri iletimi, IP kameraların herhangi bir ağ cihazı tarafından alınabilen dijital video sinyalini çıkarır. Kullanıcılar web tarayıcıları, akıllı telefon ve tabletleri özel bir gözlem sistemine veya DVR’ye ihtiyaç duymadan doğrudan kullanabilirler. Video sıkıştırma olmadan, video daha fazla video kodlaması yapılmadan bu cihazlara kaydedilebilir.

Güvenlik ve gizlilik

Bir analog kamera kullanarak, video sinyali herhangi bir şifreleme veya kimlik doğrulama olmaksızın kablo üzerinden taşınır. Bu şekilde, herkes videoya dokunabilir veya daha kötüsü, başka bir video sinyali ile kameradan sinyali değiştirebilir. IP kamera, görülemeyecek veya değiştirilemediğinden emin olmak için ağ üzerinden gönderilen videoyu şifreleyebilir.

Daha az kablolama

IP kameralar, IP kamera PoE’yi destekliyorsa, ses, video ve kontrol sinyalini aynı anda iletmek için WiFi veya Ethernet ağını kullanabilir, güç kaynağı Ethernet kablosu üzerinden iletilebilir. Öte yandan, analog kameralarda kablo sadece video verilerini iletebilir. Ses, Güç ve Kontrol sinyalleri farklı kablolar üzerinden taşınmalıdır. IP kameralar WiFi’yi destekliyorsa, kullanıcılar Ethernet kablolarını kullanmadan bir kablosuz kamera sistemini kolayca kurabilir. Görünüşe göre, IP kamera sisteminin kurulumu geleneksel analog CCTV sisteminden daha kolaydır.

Share this post