MANTAR BARİYER SİSTEMİ

MANTAR BARİYER SİSTEMİ

MANTAR BARİYER SİSTEMİ

İlk faaliyet gösterdiği yıllarda sadece yüksek güvenlik gerektiren alanlarda kullanılmaktaydı. Fakat mantar bariyer sistemi günümüzde tesis, fabrika, otel, kamu kurumları, alışveriş merkezi otopark girişleri, sokak ve caddelerde kullanılmaktadır.

Mantar bariyerler dört çeşitten oluşmaktadır

  • Hidrolik
  • Pnömatrik
  • Sabit mantar bariyer
  • Manuel

Mantar bariyer sistemlerinin genişlikve yükseklik durumları ihtiyaç olarak duyulacak güvenlik seviyesine göre ayarlanmaktadır. Mantar bariyerlerin üzerinde görsel uyarıcı sağlayıcı bantlar veya ledli uyarı sitemi bulunmaktadır. Mantar bariyer sistemi dayanıklı malzemelerden üretilerek paslanmaz ve her türlü darbeye karşı dayanıklıdır. Diğer bariyer sistemlerine nazaran görsel olarak daha fazla tercih edilmektedir. Uzun yıllar boyunca sorun yaşatmadan kullanım kolaylığı sunmaktadır.

Mantar bariyer sistemleri, hızlı geçiş, plaka tanıma, uzaktan kumanda otomatik buton ile çalışabilmektedir. Aynı zamanda kullanım alanlarına göre araçlara uyarı olarak flaşör entegre edilebilmektedir.

Mantar bariyer sistemleri, zemine yan yana ve aynı belirli aralıklarla yapılır. Otomatik olarak yerden yukarı doğru çıkarak gerekli durumlarda yolun araç geçişine kapatarak bulunan bölgede geçiş kontrolü ve bölgenin güvenliği kolaylıkla sağlanmaktadır.

Mantar bariyer sistemleri yüksekliğine göre açılıp kapanma hızı değişiklik göstermektedir. Ortalama 3 ve 6 saniye arasında açılıp kapanabilmektedir. Yüksekliğe göre bu açılış ve kapanış hızı artabilmektedir. Açılıp kapanma hızı isteğe bağlı olarak 1 saniyede açılarak hızla geren aracı kısa bir sürede durdurabilmektedir. Araç geçişleri sırasında yanlışlıkla kalktığı durumlarda ise üzerinde bulundurduğu manyetik araç sensörü veya emniyet photocell ile beraber aracın zarar görmeden güvenli geçişini sağlamaktadır. Elektrik kesintileri gibi enerji kaynağından yaralanmadığı zamanlarda ise yolu manuel olarak açıp kapatabilecek el pompası sistemde mevcuttur.

Share this post