ALARM SİSTEMİ ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

ALARM SİSTEMİ ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

ALARM SİSTEMİ ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

Alarm sistemlerinin kullanım amacı can ve mal güvenliğinizi korumaktır. Türkiye’de her 10 dakikada bir ev ve iş yerlerine hırsız girmektedir. Yeni yapılan yerleşim yerlerinin çoğunda güvenlik kameraları ve güvenlik görevlileri bulunmakta fakat, güvenlik görevlileri ne kadar sitenin önünde giriş çıkışları kontrol etse evinizin içini kontrol edemez. Bundan dolayı ev ve iş yerlerinizin güvenliğini sağlayan alarm sistemlerine ihtiyaç duymaktasınız. Alarm sistemlerifarklı özelliklere sahip olduğundan takılacak noktalara göre doğru özelliklere sahip alarmlar sistemlerini seçmeniz gerekmektedir. Alarm sistemi alırken dikkat etmeniz gereken ve ne tür güvenlik ekipmanlarına sahip olmanızın gerektiğini sizlerle paylaşacağız.

Ev alarm sistemleri kablolu ve kablosuz olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Alarm sistemi alırken dikkat etmeniz gereken bir durum ise alarm sisteminin bir izleme merkezine bağlı olup olmadığı sormanız. Alarm izleme merkezi, evinize tehlike arz edecek bir girişim olduğunda alarm sirenlerini çalarak, alarm izlenme merkezine bilgi verir bu durumda izleme merkezi sizi arar ve görevliler sizi teyit eder. Birçok kişinin başına gelen durumlardan biri şifreyi yanlış girmesidir. Bundan dolayı görevliler gerekli aramayı yaparak alarm bildiriminin sizden kaynaklı olup olmadığını sormaktadır. Eğer sizden kaynaklı bir sorundan alarm sistemi uyarı vermiyorsa sizi arayarak polis gönderip göndermeyeceklerini sorar sizin vereceğiniz cevaba bağlı olarak en yakın polis merkezi arayarak olay yerine müdahale edilmesi sağlanır.

Alarm sistemi kurulumunu gerçekleştiren görevliler kesinlikle işinde profesyonel olan güvenlik firmaları tarafından yapılmalıdır. Alarm sistemi kurulumu hakkında pek fazla bilgi sahibi olmayan firmalar kurulumunu yaptığı sistemlerde kullanıcılara ciddi sorunlar yaşatabilmektedir. Siren sabotaj bağlantısının yapılmadığı durumlarda alarm sistemi hırsızlar tarafından çok basit bir şekilde devre dışı bırakılmaktadır. Bu durumun gerçekleşmemesi için alarm montajını yapan görevlilere, siren sabotajının bağlantısının yapılıp yapılmadığı sorulmalıdır.Alarm sistemi kurulumu gerçekleştirildiğinde sisteme bağlı dedektörlerin bölge listesi istenmelidir. Alarm çaldığında, alarm bölge listesi hangi dedektörlerinalarm verdiğini takip etmektedir. Acil durum ve arıza gibi oluşacak sorunlar için 7/24 ulaşabileceğiniz teknisyen numarasını almanız gerekmektedir. Alarm sistemi kurulumundan sonra verdiğiniz numaraları sistemin arayıp aramadığını mutlaka kontrol ediniz.

Share this post

Bir cevap yazın