YANGIN ALGILAMA VE İHBAR SİSTEMLERİ

YANGIN ALGILAMA VE İHBAR SİSTEMLERİ

YANGIN ALGILAMA VE İHBAR SİSTEMLERİ

Yangın can ve mal kayıpları yaşatan felaketlerden biridir. Yangın sıçramaları çok hızlı olduğundan erken müdahalenin önemi büyüktür. En kısa sürede önlenmesi gerekmektedir.

Yangın algılama sistemleri temel işlevi yangına sebebiyet veren kaynağın en kısa sürede söndürülmesini sağlamaktır. Yangın oluşan kaynağın kısa sürede bulunması algılama elemanlarının doğru seçilmesi ile birlikte sistemin ana görevini yerine getirmesini sağlıklı bit şekilde sağlamaktadır. Algılayıcıların ortama uygun olarak seçilmemesi durumunda yanlış alarm vererek sistem güvenliğinin ortadan kalkmasını doğurmaktadır.

Kontrol Paneli

Kontrol paneli korunacak bölgenin büyüklüğüne göre algılama elemanların miktarı müşterinin ihtiyaçlarına göre seçilmektedir.

Dedektörler

Dedektör seçimi en önemli seçimlerden biridir. Dedektörler yangın ve günlük oluşabilecekküçük olayları birbirinden kolaylıkla ayırmaya sahip olduğu için önem taşımaktadır. Sigara dumanı ve ortamda bulunan gazların gerçek yangın dumanından ayırt edebilmesini sağlamalıdır. Dedektörlerin algılama alanlarını baz alarak doğru alana yerleştirilmesi gerekmektedir.

Duman Dedektörleri

Bu dedektörleriyonizasyon ve optik olarak iki çeşide ayrılmaktadır. Beyaz ve siyah dumana karşı etkilidirler. İyonizasyonelemanlarında iki elektrot arasında elektrik akımı oluşmaktadır. Duman geldiği anlarda bu akım azalmaktadır. Optik dedektörlerde ise ışık dağılımı sayesinde duman algılanmaktadır.

Isı Dedektörleri

Isı dedektörleri ısıya ayarlanmış olduğundan ısı artışını kolaylıkla algılayacak şekilde tasarlanmıştır. Isı dedektörleri diğer detektörlere göre daha hassas bir yapıya sahiptir. Küçük yangın çıkabilecek alanlarda daha çok tercih edilmektedir.

Yangın ihbar Butonları

Alarm sistemini oluşacak yangın durumlarında personele alarm bildirimini sağlayan butonlardır. Butonlar herhangi bir durumdan dolayı oluşacak yangınları haber vermek için uzak mesafelere gitmeden yerden 1.4 metre yüksekliğe sahip olacak şekilde en uygun ve kolay ulaşılabilir noktalara monte edilir.

Alarm Sirenleri

Binada bulunan yangın alarm sistemlerinin bina sakinlerine yangın durumunda tahliye etme amaçlı tüm bina içinde duyulmakta olan elektronik sirendir.

 

 

Test ve Bakım

Sistem sürekli olarak test edilmektedir. Düzenli olarak yangın ihbar borularının sorunsuz çalıştığına emin olma amaçlı test ve kontrol yapılmalıdır.

Konvansiyonel Yangın Algılama Sistemleri

Sistemde kullanılmakta olan algılama paneli, algılama elemanlarının bağlandığı bölgelerdir. Bölge sayısı panelin ne kadar kapasiteye sahip olduğu ile ilgilidir. Her alana 20 algılama dedektörü bağlanabilmektedir. Panel aynı zamanda sirenlerin bağlanacağı giriş çıkışlara sahiptir. dedektörlerin bağlı olduğu alan üzerinden herhangi bir dedektörün algılama yapması durumunda o bölgeden uyarı gelmektedir.

Analog Adresli Yangın Algılama Sistemleri

Sistemlerde algılama elemanlarının bağlı olacağı döngü hatları mevcuttur. Döngü kablolama mesafesi ve döngü hattının sayısı kullanılacak olan panele bağlıdır. Döngü hattına 128 adet adresli dedektör bağlanabilmektedir. Döngüde bulunan algılama dedektörleri kendi içerisinde bölgelere ayrılıyor bu sebeple algılama elemanları üzerinde bulunan adresleme switch’i panel tarafından algılanmasını sağlamaktadır.

Share this post