İnterkom ve Diafon Sistemi Nedir, Aralarındaki Farklar Nelerdir

İnterkom ve Diafon Sistemi Nedir, Aralarındaki Farklar Nelerdir

    İşyeri veya apartmanlar kapsamında sesli görüşmelerin sağlanabildiği özellikleri sunan sistemlere diafon denir. Diafon sistemleri aynı zamanda görüntülü diafon özelliğiyle de bulunan bir ürün çeşitliliğini sunmaktadır. Ek olarak bu ürüne bas-konuş prensibi ile işleyiş gösteren bir çeşit telsiz görevi aksamını da oluşturuyor diyebiliriz. Diafon sisteminin çalışma tekniği merkeze bağlı olarak şube ağı üzerinden diafonlar ile gerçekleşmektedir. Üzerinde yer alan konuşma ünitesindeki buton alanına basıldığı vakit konuşma süreci başlamaktadır. Butonu bıraktığınız da ise tıpkı telsiz gibi dinleme modunu aktif etmektedir. Bu durum kullanıcılar arasında tek yönlü bir iletişim durumunu ortaya çıkarmaktadır. Kişiler arasında konuşma tamamen bittikten sonra diafon kendiliğinden otomatik olarak kapanmaktadır.

Intercom Nedir, Ne Gibi Özelliklere Sahip Olmaktadır?

    Intercom sistemi her ne kadar diafon sistemine emsal bir çalışma prensibine sahip olsa da, diafondan daha fonksiyonel bir yapı dahilinde olmaktadır. Bu sistemler genel olarak apartman ve işyeri alanlarına yönelik güvenlik maksadı ile tercih edilebildiği gibi, aynı zamanda farklı ihtiyaca yönelik kullanım alanları içinde tercih edilmektedir. Fonksiyonel ve aynı zamanda modüler bir kapsamda bulunmasından ötürü bireysel veya çoklu kullanıcı aksamına da olanak tanımaktadır. Intercom’u tercih etmeniz için önemli avantajlar ise aşağıdaki gibi olmaktadır.

  • Görüntülü Intercom sistem ürünleri sayesinde anlık olarak iletişim sağlanabildiğinden ve aynı zamanda anlık olarak görüntü alınabilirliği bulunduğundan ötürü şüpheli ya da tanınmayan kişilerin binaya girişi engellenebilmektedir.
  • Apartman içerisinde bulunan daireler kendi aralarında sesli ve görüntülü konuşma yapabilmektedirler.
  • Intercom sistemleri güvenlik kameralarına da entegre edilebilir bir özelliğe sahip olmaktadır. Bu kapsamda özellikle de ebeveynler, çocuklarının site bahçesinde oyun oynarken veya kontrol amaçlı olarak da çocuklarını görebilmektedirler.
  • Site yönetimi başta olmak üzere, daireler arası, güvenlik, restoran ve market gibi noktalarla da iletişim halinde olunabilmektedir.

Intercom sisteminizi güvenlik kameralarına entegre edebileceğiniz gibi, aynı zamanda alarm sistemine de entegre ederek hırsızlara karşı önleminizi alabilmektesiniz. Soygun ve hırsızlığın yanı sıra yangın gibi olumsuz durumlardan da hızlı bir şekilde haberdar olabilmenizi sağlamaktadır.

Share this post

Bir cevap yazın