Yangın İhbar Sistemlerinde Yangın Sensörünün Önemi

Yangın İhbar Sistemlerinde Yangın Sensörünün Önemi

Yangın İhbar Sistemlerinde Yangın Sensörünün Önemi

 

Sadece minik bir kıvılcımla başlayan yangınlar hızlı sonuç verecek önlemler alınmazsa maalesef büyük felaketlerle sonuçlanabiliyor.Yangın ihbar sistemleri hızlı ve güvenilir sonuç odaklı sistemleriyle öncelikli olarak tercih edilmelidir. Bu sistemlerbüyük felaketler yaşanmadan yangının söndürülmesinde önemli bir yere sahiptir. Tüm yapılarda oluşabilecek tehlikelere karşı önlem alırken teknolojiden yararlanılmalıdır.

 

Yangın İhbar Sistemlerinin Önemi

 

Yangın gerekli önlemler alınmazsa kısa sürede büyük can ve mal kayıplarına neden olabilir. Zamanın çok önemli olduğu bu felakette yangın ihbar sistemleri bir projelendirme yaparken ilk önce planlanması gereken sistemlerdendir.

 

Yangın Sensörü Çalışma Prensibi

 

Yangın sensörü hassas algılama teknolojisi sayesinde ufak bir dumanı bile fark etmeyi sağlayarak gerekli önlemin en hızlı şekilde alınmasını sağlar. Bu sensörler yangın ihbar sistemlerinin ana ögesidir. Herhangi bir konumda oluşan yangını tespit edip en kısa sürede yangın ihbar bölgesine sinyal göndererek büyük felaketlerin önlenmesinde önemli bir rol oynar. Yangın sensörlerinin farklı şekilde çalışma prensipleri vardır. Bunlardan biri iyonizasyon şeklinde olandır. Sensör içerisinde konumlanmış bir boşluğa dolan duman birbirine oldukça yakın olan iletkenlerin uçlarında bir potansiyel fark yaratır.Hassas olan bu iletkenler sayesinde ortamda ters giden bir şey olduğu sensör tarafından algılanmaktadır.

Diğer bir yöntem ışık ile ilgilidir. Sensörde infrared LED ve infrared alıcı bulunmaktadır. Duman yine bu boşluğa dolduğunda LED yoğunlaşır ve alıcı transistörü tetikler. Yangın sensörü bu noktada devreye girer.

Son yöntem ise küçük duman partiküllerini hava yoluyla algılayan hassas tetikleme yöntemi.

Gelişmiş teknoloji sayesinde olası bir felaketten bir konutu veya endüstriyel bir binayı korumak aslında oldukça basit.

 

Yangın algılama sistemleri daha küçük tesisler ve büyük tesislere göre yapısal olarak değişiklik gösterebilir. Önemli olan en uygun sistemleri bulmaya yönelik çözümleri araştırmaktan geçmektedir.

 

Yangın sensörünün tipi mutlaka dumanın çeşidini hassas bir şekilde çözebilmeye yönelik tasarlanmalıdır. Yangını veya mutfaktan gelen bir dumanı ayırt edebilmeli ve buna göre müdahaleye yönlendirmelidir.

 

Büyük tesisler ve yüksek güvenlik gerektiren yerler için daha karmaşık yapılar olan sistemlerde gerçek bir yangın mı, değil mi gibi ayırımları yapabilen teknolojiler de geliştirilmiştir.

Share this post