AHD ve IP Kameralarının Çalışma Sistemleri Arasındaki Farklar Nelerdir

AHD ve IP Kameralarının Çalışma Sistemleri Arasındaki Farklar Nelerdir

    Eviniz veya iş yerinize yönelik tercih edeceğiniz güvenlik sistemi ile ilgili tüm cihazlar hakkında bilgi sahibi olmanız size fayda sağlayacaktır. Analiz yaparak ve bilgi edinerek tanıyacağınız bu tür cihazlar size olası bir zararın gelişmemesini sağlayacaktır. Çünkü ihtiyacınız dışında olan düşük veya isteğinizin üzerinde bir performansa sahip güvenlik kamerası size fazladan masraf getirebileceği gibi, aynı zamanda yapacağınız alışverişi de faydasız kılacaktır. Bundan dolayı satın alacağınız güvenlik kameralarının marka ve model özellik değerlerini bilmelisiniz, buna ek olarak aralarındaki farkların neler olduğunu da bilmeniz önemli olmaktadır. Bunlara örnek verecek olursak analog ve ip kameralar birbirinden tamamen farklı bir şekilde ayrım görüyor. AHD Kameralar, IP Kameralar ile ilgili bilgileri konu devamında görebileceksiniz.

AHD ve IP Kameralarının Çalışma Sistemleri Arasındaki Farklar

AHD: Analog HD Kamera anlamını taşıyan bu kısaltma geleneksel bilindik kameralardan biraz farklı bir özelliğe sahip olmaktadır. Bu tür kameralar klasik TV veya anten kabloları ile aktarılan video görüntü sinyallerini HD kaliteye aktararak sunmaktadır. Bu kameraların model düzeneklerine göre 720p veya 1080p değerinde çözünürlülük elde edilebilmektedir.

IP: IP Kameralar tamamen ağ düzeneği üzerinden çalışabilen, internet veya lokal bir erişim sağlayabileceğiniz kameralar ve kayıt cihazlarından oluşmaktadır. İster kablolu, ister kablosuz olarak kullanabilirsiniz. Bu tip kameralar ekstra bir kart gereksinimi veya benzeri bir aparat ihtiyacına gerek duymazlar. Tek başına çalışan IP kameralar direkt olarak kayıt altına aldıkları görüntüleri bilgisayar veya mobil ortamda görüntülenebilmesini sağlamaktadır. Kameralı güvenlik sistemlerinin en gelişmiş sınıfı olarak tanımlanmaktadır. Bu sistemleri bir bilgisayar programına veya mobil uygulamaya entegre ederek de anlık olarak izleme şansına sahip olabilmektesiniz.

AHD ve IP Kameralarının Kullanım Alanları Nelerdir?

    AHD sistemine sahip kameraları hemen her mekanda dilediğiniz gibi tasarlayarak kullanabiliyorsunuz. Fakat AHD kamera seçimlerinde mutlaka lüks seviyesini ön planda tutmalısınız. Mekan ışığına veya çözünürlüğe bağlı olarak uygun bir hale getirmek daha kontrollü bir güvenlik sağlamanızda fayda sağlayacaktır. IP Kameralarda ise uzaktan görüntüleyebilme, web uygulamaları ve güvenliğe yönelik birçok alan ihtiyaçlarınızda daha kapsamlı bir karşılama sizi bekliyor. Mağaza, okul, evler ve daha birçok alanda rahatlıkla kullanılabilinen bu cihazlar bilgisayar ortamında veya mobil uygulamalar üzerinden anlık olarak kontrol altında olabilmektedir.

 

Share this post

Bir cevap yazın