KABLOSUZ GÜVENLİK KAMERALARI NEDİR VE NASIL ÇALIŞIR

KABLOSUZ GÜVENLİK KAMERALARI NEDİR VE NASIL ÇALIŞIR

KABLOSUZ GÜVENLİK KAMERALARI NEDİR VE NASIL ÇALIŞIR?

Günümüzde güvenlik kameraları iş yerlerinin ve ev gibi ortamların korunmasında yaygın olarak kullanılan sistemlerden biridir. Birçok tehdit, güvenlik kameraları sayesinde tespit edilerek önlenebilmekle beraber tehdidi oluşturan kişiler ise kısa sürede tespit edilerek gereği yapılması konusunda büyük bir önem teşkil ediyor. Güvenlik kameraları potansiyel suçlulara karşı caydırıcı olmaktadır. Analog ve IP kamera olarak ikiye ayrılan kablosuz kamera sayesinde bulunduğunuz ortamın güvenliğini kolaylıkla sağlamak mümkün. Kablosuz CCTV, görüntü ve beraberinde ses aktarımını kablo kullanmaya gerek duymadan radyo dalgaları ile ileten güvenlik kameralarıdır.

Analog Güvenlik Kameralar

Bu kameralar, aldıkları görüntüleri MPEG veya MJPEG formatı ile radyo dalgaları sayesinde analog sinyal olarak göndermektedirler. Maliyet olarak düşük bir miktardadır. Günlük yaşamda kullanılan pek çok cihaz ile aynı frekanslarda çalışmaları, görüntü kalitesinin düşmesine neden olmaktadır. Güvenlik açısından daha düşük olmakla birlikte üçüncü kişiler tarafından kolaylıkla izlenebilmektedir. 100 metreye kadar sinyal iletimi yapmaktadır. Kablosuz aktarımlar için WiMax, Wi-Fi gibi iletişimleri kullanmaktadırlar.

IP Güvenlik Kameralar

Analog görüntüleri dijital işaretlere çevirerek radyo dalgaları sayesinde göndermektedir. Sinyal iletim mesafesi analog kameralara nazaran daha geniştir. İki yönlü iletişim sağlamaktadır. Analog kameraların aksine güvenlik açısından daha avantajlıdır. İki yönlü iletiminden dolayı kameraların uzaktan kontrollerini sağlayabilmektedir. Analog kameralara göre kurulumu daha maliyetlidir. Sinyal iletim mesafesi 4 km’ye kadar ulaşabilmektedir.

Kablosuz güvenlik kameralarının avantajlarından biri, kablosuz kameralar sisteminin kurulumun da maliyeti düşürüyor olmasıdır. Kablolu sistemlerin kurulumunda kullanılacak olan kabloların gizlenmesi için, duvar kırma, sıva gibi işlemlere gerek duyulmadığı için kurulumunda kolaylık sağlamaktadır. Bir kameradan birden çok noktaya görüntü göndermesi ile idealdir. Kabloya ihtiyaç duyulmadığı için montaj yeri seçimi ile gerektiğinde yer değişimini mümkün kılmaktadır. Sökümü kolay olduğundan kolayca sökülerek tekrar montajı gerçekleştirebilir. Uzaktan kontrol edilebilir olmaları ile kamera hareketlerini ve kamera ışığını kontrol edebilmek büyük kolaylık sağlamaktadır. Gelişen teknoloji ile kablosuz güvenlik kameraları gelişmiş şifreleme teknolojisi sayesinde kablolu sistemlere göre daha güvenli olmaktadır. Güvenli şifreleme sayesinde kablosuz güvenlik sistemlerinin kırılması oldukça güçtür.

Share this post

Bir cevap yazın