Havaalanı Access Kontrol Sistemleri

Havaalanı Access Kontrol Sistemleri

    Güvenlik konusunda en önemli etki alanlarından biri de havaalanları olmaktadır. Havaalanına yönelik güvenlik tedbirlerinin alınması olası birçok olumsuz durumunda önüne geçilebilinmesini sağlıyor. Yetkisiz girişler ile birlikte yüzlerce insanın hayatı tehlikeye girebiliyor. Buna en olumsuz yönden en iyi örnekleri verecek olursak, çok eski tarihlere gitmemize gerek yok. Çok kısa zaman öncesinde de gerek ülkemizde, gerek ise Avrupa da birçok havaalanında olumsuz durumların oluştuğuna maalesef şahitlik etmiş olduk. Günümüzde ise bu tür durumların yaşanmaması adına, son teknoloji nimetlerinden faydalanarak güvenlik sistemleri geliştirilmektedir. Teknolojiden faydalanarak en iyi uygulamaların geliştirildiği bu havaalanı Access kontrol sistemleri de bulunuyor. Yüksek güvenlik durumunu oluşturan bu sistem birçok havaalanında günümüz kapsamında tercih edilmektedir.

Havaalanlarında Access Kontrol Sistemleri

    Havaalanlarında yüksek güvenliğin başatları arasında ilk sırada Access kontrol sistemi gelmektedir. Tabiatı itibari ile küçük alanlara karşıt olarak oldukça büyük alan aksamlarına sahip olan havaalanları çok farklı kompartımanlardan oluşmaktadır. Buna yönelik kompartımanlar arası geçiş veya farklı geçiş alanların da dahi kaçak ya da yasadışı geçişlere yönelik güvenliğin alınmasında büyük bir önem taşımaktadır. Bu durum sadece yolcular etki alanına yönelik değil, aynı zamanda operasyonel aksamda da ihtiyaç duyulan sistemleri teşkil etmektedir. Personeller başta olmak üzere hizmetli ve yönetici sınıfında yer alan tüm çalışanların giriş ve çıkış takipleri bu sistemler doğrultusunda rahatlıkla yapılabilmektedir.

    Her ne kadar güvenliğe yönelik en iyi özelliklerin sunulduğunu belirtsek de, her mekana yönelik sorunlar farklı çeşitliliklere sebebiyet verebilmektedir. Bu risklerin oluşumu da aksam değerinden ölçülmektedir. Buna yönelik güvenlik sistemlerinin tamamen ihtiyaç dahilinde olacak alan kapsamında değerlendirilmesi ve karar verilmesi daha doğru bir karar olacaktır. Nitekim yeni nesil Access kontrol sistemleri üzerine bu imkanlar da fazlasıyla bulunuyor. Havaalanlarında çok sayıda personelin görev aldığınız göz önünde bulundurduğumuz vakit Access kontrol sistemleri gibi önemli değer hacmine sahip ürünlerin ne denli bir ihtiyaç dahilinde olduğunu görebiliriz. Bu mekanlar içerisindeki güvenliğin en iyi şekle uyarlanabilmesi için iyi bir tercihte bulunulabilinir.

Share this post

Bir cevap yazın