Biyometrik Access Kontrol Sistemleri

Biyometrik Access Kontrol Sistemleri

    Türkiye’de bulunan işletmelerin büyük bir çoğunluğu bina/apartman güvenliği üzerine Access kontrol sistemlerini tercih etmektedir. Access kontrol sistemleri başta olmak üzere buna ek olarak şifreli geçiş sistemleri ve kartlı geçiş sistemleri de son dönemlerin en çok tercih edilen uygulamaları arasında yer almaktadır. Bu her 3 uygulamaya ek olarak son zamanlarda biyometrik Access kontrol sistemleri de popüler bir hal almaya başladı. Bunun en apaçık sebebi ise bina giriş ve çıkış durumlarında kimlik doğrulama işlemlerinin hızlandırılması başta olmak üzere daha kolay ve aynı zamanda güvenliğe yönelik daha kapsamlı olması üzerinedir. Bu tür işlemler nezdinde bina yöneticilerinin büyük bir çoğunluğu biyometrik Access kontrol sistemlerini tercih etmektedir. Bunlara ek olarak biyometrik Access kontrol sisteminin vermiş olduğu önemli özelliklerden biri de, ROI getirisinin olmasıdır. Bu özellik güvenlikten yana tastamam bir hizmet sunmak isteyen firmaların ilk tercihi olmasını sağlamıştır.

Biyometrik Access Kontrol Sistemlerinin Avantajları

Güvenlik: Sistem, giriş esnasında kişinin fiziksel olarak tüm niteliklerini ve aynı zamanda yapısını ele alarak değerlendirme sonucunda işleme almaktadır. Bahsi geçen nitelikler ise taklit edilmesi imkansız olan bir dereceye bağlı olarak yüksek güvenliğin sağlanmasını ortaya koymaktadır. Bir şifreyi bulmak veya akıllı kartın kopyalanması mümkün olabilmektedir. Fakat taklidi zor biyotmetrik tanımlamaların önüne geçilen bir sahtekarlık durumu söz konusu olamamaktadır.

Kesinlik Yüzdesi: Diğer farklı çözümlemeler sunan kontrol sistemlerine yönelik biyometrik Access kontrol sistemleri kesinlik konusunda daha etkin bir sonuç vermektedir. Pin, şifre, akıllı kartlar ve diğer etkenler kolayca kopyalanabilir, ele geçirebilir. Fakat biyometrik kontrollerin taklidi yapılamadığı gibi, kalkışılması dahi imkansız sonuçları doğurmaktadır.

Kullanıcı Dostu: Tamamen modernleştirilmiş bir aksamda çalışmasından ötürü ayrıca zamandan tasarruf edebilme özelliğinden ötürü kullanıcı dostu bir sistem olmaktadır.

Yüksek ROI: Biyometrik geçiş kontrolleri sayesinde yüksek ROI derecesini getirebilmek mümkündür. Bina kapsamında giriş ve çıkış yapan bireylerin tüm zamanlanmalarını iyi bir kalite kapsamında kayıt alarak veritabanına işlemektedir. Ek olarak işlenen bu veritabanları yüksek güvenlik haznesi ile saklanmaktadır.

Share this post

Bir cevap yazın