Yangın Alarmlarında Duman Sensörü Önemli Mi?

Yangın Alarmlarında Duman Sensörü Önemli Mi?

Yangın Alarmlarında Duman Sensörü Önemli Mi?

Ufak bir kıvılcım dahi büyük yangınlara neden olabilmektedir. İş yerlerinde, evlerinde birçok sebepten dolayı yangın afeti meydana çıkabilmektedir. Can ve mal kayıplarına neden olan, insanlarda panik yaratan yangınların önüne geçilmesi, önceden alınacak basit önlemler ile yeterli olmamaktadır. Günümüzde artık teknolojiden bu alanda da destek alınabilmektedir. Ev ve iş yerlerinde alarm sistemleri bu amaçla çok sık kullanılmaktadır.

Yangın alarmları artık evlerin mutfaklarında dahi kullanılmaktadır. Birçok modern, yeni yapıda evlerde yangın alarmı sistemleri görülmektedir. Bu sistemler model olarak birbirinden farklılık göstermektedir. Yangın alarmlarında en önemli noktalardan biri, duman sensörleri olarak bilinmektedir.

Duman Alarmının Önemi

Yangın alarmları, yangının en küçük başlangıç seviyesinde sensörleri sayesinde durumu fark ederek devreye girmektedir. Bunun içinde iyi donanıma sahip, yeterli düzeyde dedektörün yerleştirildiği yangın alarmları, bu afete karşı önlem sağlamaktadır. Bundan dolayı öncelikle güvenlik sistemi kurulumu yapan şirketlerden keşif yapmasını talep etmeli, sizin mekanınıza en uygun yangın alarmı sisteminin kurulumu gerçekleştirilmektedir.

Yangın alarmlarının sensörleri, çoğu zaman duman ile devreye girmektedir. Bundan dolayı duman alarmının yeterli düzeyde olması, yangın alarmlarının düzgün şekilde güvenlik sağlamasını kolaylaştırmaktadır. Ancak yangın alarmlarında yeterli sayıda duman alarmı olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Duman Alarmları Nasıl Kullanılmalı?

Duman alarmları yangın alarm sistemleri içerisinde yerleştirilirken dikkatli olunmalıdır. Bazen yanlış şekilde konumlandırılması yangın alarmı sisteminin devreye girmemesine neden olabilmektedir. Mutfakta kullanılan duman alarmları tavana veya duvara monte edilmelidir. Ocağa olan konumu da çok önemlidir. Duman alarmları ile ocak arasında en az 10 metre bulunması olası bir yangın durumunda doğru algılama için önemlidir. Mesafe kısaldığında alarmınız yanlış alarmlar verebilmektedir.

Duman alarmlarının bakımlarının yapılması, uzun yıllar boyunca güvenle kullanmanıza yardımcı olmaktadır. Ayrıca zaman içerisinde eskiyen sistemler, işlevini yitirebilmektedir. Bunun önlenmesi için mutlaka duman alarmlarının zamanında değiştirilmesi, yangın alarm sistemi bakımı konusunda da titiz davranılması gerekmektedir.

Bazen düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol etmek, sistemde bir arıza durumunda erken teşhis edilmesini kolaylaştırmaktadır. Bunun için duman alarmları üzerinde düğmeye basmak kontrol için yeterlidir.

Share this post

Bir cevap yazın