Güvenlik Sistemleri Güven Kaygısını Çözer Mi

Güvenlik Sistemleri Güven Kaygısını Çözer Mi

Güvenlik Sistemleri Güven Kaygısını Çözer Mi?

Güvenlik kameraları, alarmlar, sensörler, detektörler gibi oldukça farklı aracın varlığının bütünü olarak tanımlayabileceğimiz güvenlik sistemleri hemen her konuda belirli bir koruma tedbirini de uygulama alanına yansıtıyor. Ancak güvenlik sistemlerinin güven kaygısını çözmesi noktasında çeşitli soru işaretlerinin olması da oldukça olağan gelişmeler yer alıyor. Nitekim bu durumun ortaya çıkmasında tabi ki belirli bir sebep olmasa da genel olarak teknolojinin kötüye kullanımını öne sürmek mümkün olacaktır.

Zira teknoloji ile donatılmış olan güvenlik sistemlerinin yine teknoloji kullanılarak pasif konuma getirilmeleri veya etkisiz hale getirilmeleri de olanak dahilinde olan olguların başında gelmektedir. Hal böyle olunca güvenlik sistemlerinin yüzde 100 oranında bir güvenlik sağladığını söylemek zor olacaktır. Ancak tabi ki hiçbir şekilde güvenlik tedbiri olmamasından çok daha iyi bir konumda yer aldıklarını da es geçmemek gerekiyor.

Kesin Bir Güvenlik Mümkün Mü?

Güvenlik sistemlerinde yer alan teknolojik özellikler pek çok sorunun önüne geçiyor olsa da yukarıda bahsetmiş olduğumuz gibi kesin bir güven duygusunu bünyesinde barındırmaz. Güvenlik kameralarının zaman zaman bozulması, alarmların devre dışı kalması, sensörlerin belirli araçlar ile etkisiz konuma getirilmesi gibi dış etmenler güven kaygısının artmasına yol açabilecek faktörler arasında sayılabilir.

Ancak sıfır önlem politikası ile hareket edilen bir ev veya iş yerinin aksine güvenlik sistemleri ile donatılmış olan mekanın da güvenlik seviyesi aynı seviyede olmayacaktır. Tabi ki insanların kendi çabaları ile almış oldukları tedbirlerin varlığının bir caydırıcı etmen olduğunun da altını çizmek bu noktada insanların rahatlamasına ön ayak niteliğindedir.

Caydırıcı Faktör Olarak Kullanın

Hemen her hırsızın bir eve veya iş yerine girmeden önce belirli bir gözlem süresi olduğu herkesin malumu olan konuların başında geliyor. Dolayısı ile kullanacağınız güvenlik sistemleri de bu caydırıcı özellikler arasında sayabileceğimiz en net araçlardan bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor. Güvenlik sistemleri kesin çözümler olmasalar bile en azından kötü niyetli kişilerin durup düşünmelerine sebep olacak bileşenleri de barındırmaları ile bilinirler. Durum böyle iken güvenlik kamerası veya alarm ile beraber kendi önlem çıtanızı da yükseltebilirsiniz.

Share this post