Kartlı Geçiş Sistemi Nedir

Kartlı Geçiş Sistemi Nedir

    Güvenlik seviyesinin en üst safhasını kullanmak isteyen bireyler özellikle de işyerlerinde kartlı geçiş sistemlerine yer vermektedir. Buna yönelik güvenlik tedbirleri alınabildiği gibi, aynı zamanda personel takibinin de en iyi düzeyde yapılabilmesi sağlanmaktadır. Kişi veya kişilere verilen kartların okutulması sayesinde personel, misafir veya otopark giriş-çıkış gibi tüm aksamlar saatlik olarak kayıt altına alınarak veritabanına aktarılmaktadır. Böylelikle olası farklı durumlar için kimin ne zaman giriş ve çıkış yaptığına dair tüm verilere dakikalar içerisinde ulaşabilmenizi sağlıyor. Ek olarak bu kartlı geçiş sistemi dahilinde bulunan kapıların dışında bariyer ve turnikelerin açılması ya da kapanması gibi tüm aksamlar da okuyucu sistemi dahilinde işlem görmektedir.

Kartlı Geçiş Sisteminde Okutulan Kartlar Ne Tür İşlemlere Yarar?

  • Düzeneğin sağlandığı bir kapı, turnike veya bariyer sistemi otomatik bir şekilde rahatlıkla açılabilir.
  • Turnikelere yönelik giriş sisteminin otomatik olarak açılabilmesi sağlanabilir.
  • Yemekhane sistemlerinde de olabildiği üzere kart dahilinde ücret/kontör yüklemesi yapılarak düşürülme aksamı oluşturulabilir.
  • Tüm bunlara ek olarak sadece kişinin giriş ve çıkış saatlerinin raporlanabilmesi de sağlanabilmektedir.

Farklı Alanlarda Kullanım Durumu

    Kartlı geçiş sistemleri sadece kapalı ortamlara yönelik bir sistem değildir. Aynı zamanda mahalle giriş ve çıkışların dahi kontrol altına alınabilinmesinde etki bir rol oynayan sistemlerin oluşmasını sağlamaktadır. Öte yandan sadece belirlenen bölgelerde aktif edilebilmesi ve kullanıma açık bir şekilde işlem görebilmesi de sağlanabiliyor. Bu bölümlerde sadece belirli kişilerin belirtilerek giriş yapabilmeleri gibi özellikleri de haznesinde barındırmaktadır. Bu kişiler dışında kartları olduğu takdirde tanımlanmayan kişiler asla geçiş yapamamaktadırlar. Özellikle de gizli bölüm olarak adlandırılan alanlardan istenilen kişiler dışında kimsenin giriş yapamama durumu en iyi özellikleri arasında gösteriliyor.

Kartlı Geçiş Sistemleri için Kullanılan Önemli Parçalar Nelerdir?

Kart Okuyucu: Card Reader olarak da adlandırılan buparçalar Proximity kartlarını okuyan cihazlar olmaktadır.

Kartlı Geçiş Sistem Paneli: Bu panelleri bariyer, kapılar, turnike ve benzeri monte durumu sağlanan kart okuyucu kablolarına bağlı panellerden oluşur.

Merkezi Kontrol Yazılımı: Biyometrik veya Proximity kartların tanıtıldığı kişilere yönelik tanımlanmayan kişilerin tüm adımları kayıt altına alınarak merkezi sahaya gönderilmesini sağlayan kısımdır.

Share this post

Bir cevap yazın