Giriş Kontrol ve Bariyer Sistemlerinin Kullanım Alanları

Giriş Kontrol ve Bariyer Sistemlerinin Kullanım Alanları

Giriş Kontrol ve Bariyer Sistemlerinin Kullanım Alanları

Gün geçtikçe trafiğe çıkan araç sayısı artmaktadır. Bu da trafikte park yeri problemlerine yol açmaktadır. Bundan dolayı devlet tarafından açılan ve özel olarak kurulan otoparkların sayısı da artış göstermektedir. Ayrıca yeni yapılan modern binalarda, iş yerlerinde çalışanların, servis araçlarının sorunsuz park edebilmesi park alanları yer almaktadır.

Bu tür alanlara araçların kontrolsüz bir şekilde giriş çıkış yapması güvenlik açığı konusunda ciddi bir risk oluştururken aynı zamanda bir karmaşanın ortaya çıkmasına da yol açmaktadır. Bundan dolayı bu alanlarda da gelişen teknoloji devreye girmektedir. Son yıllarda araç sahipleri giriş kontrol ve bariyer sistemleri konusunda oldukça deneyimlidir.

Bariyer Sistemleri

Ev ve iş yerlerinin özel otoparklarına başka araçların park etmesi istenmemektedir. O binada oturan her dairenin veya iş yerinde çalışan personellerin araç park yerleri genellikle bellidir. Yabancı araçların park etmesi hem güvenlik açısından tedirginlik oluştururken hem de kişilerin park yeri sorunu yaşamasına yol açmaktadır.

Bu gibi durumlarla karşı karşıya kalmamak, karmaşanın yaşanmaması için giriş kontrol sistemlerinin kullanımı önemlidir. Giriş kontrol sistemlerinde şifreli veya kartlı geçişler genellikle kullanılmaktadır. Böylece kartı olmayan, şifreyi bilmeyen kişilerin bu alana girişi engellenmektedir.

Otoparklarda ise ücret ödenmesi gerektiği için araç giriş – çıkışların kontrollü bir şekilde gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Bu alanlara her gün aynı araçların park etmemesinden dolayı şifreli veya kartlı geçiş sistemlerinin kullanımımümkün olmamaktadır. Bundan dolayı da bariyer güvenlik sistemleri otoparklarda yaygın olarak kullanılmaktadır.

Bariyer Sistemleri Gerekli mi?

Giriş kontrol sistemleri giderek ileri teknolojiler ile donatılmaktadır. Kartlı geçişlerde kartların başkalarının eline geçme veya şifreyi öğrenme ihtimalleri olduğundan dolayı giriş kontrollerinde artık parmak izi okuyucu, plaka okuma sistemi gibi yöntemler de denenmektedir.

Bariyer sistemleri otoparklara, park yerlerine kontrolsüz geçişi engellemek için büyük fayda sağlamaktadır. Fakat bunun yanı sıra bir otoparkta bir aracın ne kadar süre kaldığını vb. bilgileri kontrol etmek isteniyorsa yan güvenlik sistemlerinin kullanılması, kamera ile an an izlenmesi güvenliğin üst düzeye çıkarılmasına yardımcı olmaktadır.

Share this post

Bir cevap yazın