GECE GÖRÜŞLÜ KAMERA NEDİR VE NERELERDE KULLANILIR

GECE GÖRÜŞLÜ KAMERA NEDİR VE NERELERDE KULLANILIR

GECE GÖRÜŞLÜ KAMERA NEDİR VE NERELERDE KULLANILIR?

Gece görüş (IR) kamera, kızılötesi ışınlar kullanılarak karanlık ortamlardaki görüntüyü daha net bir şekilde elde etmeye yarayan kameralara gece görüşlü kamera denmektedir. Bir cismin net bir şekilde algılanması için ışığa ihtiyaç duyulmaktadır. Diğer kameralar gibi gece görüşlü kameralarda ışık olmadan cismi görüntülemesi mümkün değildir. Fakat üzerinde bulunan ledler sayesinde önemli olan ışık ihtiyacını karşılamaktadır. Üzerinde bulunan sensörler sayesinde ortamda ışığın belli bir seviyeye düştüğü durumlarda IR ledler devreye girmektedir. Işığın olmadığı karanlık ortamlarda görüntülenen cisimlere kızılötesi ışınlar gönderilerek, gönderilen ışınların cisimlerden yansıması durumunda gece görüşlü kameralar tarafından görüntüye çevrilerek bu görüntüleri monitöre aktarmaktadır. Gece görüşlü kameralarda daha kaliteli bir görüntü elde etmek isteniyorsa lensler dikkatli ve doğru seçilmelidir. Gece görüşlü kamera alınmadan önce nerede kullanılacağı belirlenmelidir. Görüntü elde edilecek alanda cisim yakın veya uzakta olabilir bu nedenle kullanılacağı alan büyük önem taşımaktadır.

Gece görüşlü (IR) kameralar diğer kameralardan farklı olarak sadece siyah ve beyaz renkli görüntü elde etmektedir. Gece olunca diğer kameralarda siyah beyaz görüntü elde etmektedir ancak, karanlık ortamlarda tamamen siyah bir görüntüye sahip olmaktadırlar. Gece görüş kameraları IR ledlerini yakmak için enerjiye gereksinim duymaktalar. Bundan dolayı IR özelliği bulunmayan güvenlik kameralarından iki kat fazla enerji kullanmaktadır. Gönderilen ışığı yansıtan cismin, elde edilecek görüntü kalitesi üzerinde rolü büyüktür. Metal ve beton gibi cisimler gelen ışınları emmeyerek cismi son derece iyi bir şekilde yansıtır. Böylelikle kameraya gelen görüntü çok kaliteli olmaktadır. İnsan ve hayvan görüntüsünü ise orta seviyede yansıtmaktadır.

İç ve dış ortamlarda kullanımı oldukça kolaydır. Diğer kameraların aksine CCTV lensi, kamera muhafazası ve kamera ayağı gerektirmediğinden oldukça ekonomiktir. Genellikle mekânda yaşanılacak hırsızlık olayları sessiz ve karanlık olduğundan dolayı gece meydana gelmektedir. Korunmak isteyen mekânlarda genellikle gece görüşlü kameralar pek bulunmamaktadır. Daha çok IR özelliği olmayan kameralar kullanıldığı için sadece gündüzleri kaliteli bir görüntü elde edilmektedir. Bu kameralar geceleri herhangi bir avantaj sağlamamaktadır. Bu nedenle bu tarz çalışma yerleri için IR kameralar tercih edilmelidir.

Share this post