DOME KAMERA NEDİR

DOME KAMERA NEDİR

DOME KAMERA NEDİR?

Dome kelimesinin Türkçe karşılığı kubbe anlamına gelmektedir. Şeklinden dolayı kubbeyi andıran bu güvenlik kameraları günümüzde pek çok yerde güvenlik amaçlı kullanılmaktadır.

Genellikle şık bir tasarıma sahip olduğundan kapalı alanlarda sıkça kullanılan kameralardır. Dome kameralar genellikle okul koridorlarında, hastanelerde, ofislerde, kafelerde, bankamatiklerde ve buna benzer birçok yerde kullanılmaktadır. Şık yapısıyla bu tür kapalı mekânlarda göze batmayacak yerlerde aksesuarı andırırcasına güvenliği sağlamanın yanı sıra hoş bir görüntü vermektedir. Box kameralar görüntüsü nedeni ile daha büyük oluşundan ofis ve kafe gibi yerler için kullanışsız bir görüntüye sahiptir ve fazla dikkat çekmektedir. Bundan dolayı iç mekân yerine daha çok dış mekânda kullanılırlar. Dome kameralar ise box kamera yerine iç mekânlarda daha çok tercih edilmektedir.

Diğer kamera çeşitlerine nazaran daha az masraflıdır. Ekonomik açıdan diğer güvenlik kamerası çeşitlerine göre daha avantajlıdır. Bu yüzden dome kameralar diğer kameraların aksine çok tercih edilirler. Ekonomik avantajlara ek olarak montajı çok basit olmakla birlikte, kendi muhafazası ve lensi üzerinde gelmektedir. 3 vida ve dübel ile montajı çok basit bir şekilde yapılabilmektedir. Duvarın herhangi bir alanına veya tavana kolaylıkla monte edilebilir ve kamera ayağı gerektirmez. Diğer kameraların lensin temizlenmesi gerektiği göz önünde bulundurulursa dome kameraların bakımı daha kolay yapılmaktadır. Sadece dış yüzeyde bulunan kubbe tozlanma ve buharlaşma yapmayan uygun bir bez ile dış yüzeyin temizlemesi yeterli olmaktadır.

Günümüzde kötü amaçlı kişilere karşı mekân veya insanların can ve mal güvenliği konusunda güvenlik kameralarının önemi fazladır. Dome kameraların avantajlarından biri de caydırıcılığın yüksek olmasıdır. Domekameralarda koyu renk ve yuvarlak olan kubbe sayesinde içindeki lensin ne tarafa dönük olduğunu görmek çok mümkün değildir. Kötü niyetli kişilerin kameranın yerini tespit etmesi durumunda lensin hangi yönde olduğunu göremediğinden dolayı caydırıcılık özelliği devreye girmektedir. Dome kameralar eğerbulunduğu konumun görünümüneuygun seçilirse yerini tespit etmek zor olacaktır. Dış mekânlarda güneşten pek etkilenmeyen dome kameralar, iç mekânlarda olduğu kadar dış mekânlarda da kullanılabilirliği yüksek kameralardır. Bunun nedeni ise dışında bulunan kubbedir. Dışında bulunan siyah kubbe, kameraya gelen güneş ışınlarının görüntüyü bozmasına engel olmaktadır.

Share this post