Bariyer Sistemi Nedir, Çeşitleri Nelerdir

Bariyer Sistemi Nedir, Çeşitleri Nelerdir

    Genellikle koruma ve kontrol noktalarının oluşturulması üzerine tercih edilen bariyer sistemleri, birçok farklı alana yönelik aksam oluşturan tercihleri de kapsıyor. Araçların başta olmak üzere personel girişlerini de kapsayan bu düzenleyici etken, korumaya yönelik aktif bir düzen sağlamaktadır. Kontrol noktalarının da oluşturulmasında kullanılan bariyer sistemleri, bina önü araç park edilme durumlarının da önüne geçilebilmesi için tercih edilebilmektedir. Bu tür durumların önüne geçebilmek adına tercih edilen elektrik aksamlı motorlu düzeydeki sistemlere bariyer sistemi adı verilmektedir. 3 farklı çeşidi bulunan sistemde gündelik hayatta en çok karşımıza çıkanı ise otomatik kollu park bariyer sistemi olmaktadır. Bariyer sistemleri çeşitlerine ve detaylarına konumuzu okuyarak bilgi edinebilirsiniz.

Bariyer Sistemi Çeşitleri Nelerdir?

Otomatik Kollu Park Bariyer Sistemi: Personel devam kontrol sistemi ile entegre bir şekilde çalışan ve geliştirilmiş yazılımsak komut sistemi ile bir arada olan bariyer sistemi en çok tercih edilenler arasında ilk sırada yer alıyor. Bu aksamda çalışan otomatik kollu park bariyer sistemi tamamen elektrik motoruna sahip bir kol mekanizması ile görev görmektedir. Çip etki alanına gönderilen komut sayesinde çalışma düzeni bulunmaktadır. Geliştirilmiş olarak karşımıza çıkan bu sistem buton başta olmak üzere uzaktan kumandalı ve aynı zamanda KGS, OGS ve Proximity gibi kart okuyucu sistemine sahip olan bir sistem dahilinde olmaktadır.

Zincir Bariyer Sistemi: Bu sistem genellikle otomatik kollu bariyer ve mantar bariyer sistemlerinin kurulamadığı alanlar için tercih edilmektedir. İşleyiş mekanizması ise zincirin tamamen gerilerek yere serilmesi ile kullanılan bir sisteme tabii durumudur. Mantar ve otomatik kollu bariyer sistemleri kadar tercih edilmese de ekonomik kapsam da ve bu diğer iki farklı bariyer sisteminin kullanılamadığı alanlara yönelik tercih sebebini oluşturabilmektedir.

Mantar Bariyer Sistemi: Bu bariyer sistemi genellikle trafiğe kapatılan cadde ve benzeri alanlar için tercih edilen sistem dahilini oluşturmaktadır. Mantar bariyer sistemleri bu kapsamda bir etki durumu yaratırken, aynı zamanda güvenliğin en üst düzeye çıkarılması konusunda da aktif olarak kullanılmaktadır. Özellikle de alışveriş merkezleri başta olmak üzere, bina/apartman önlerinde de tercih edilebilinen bir sistem olmaktadır. Kart okuma ve saat uygulamasıyla da çalışabilen bu sistem, aynı zamanda buton ve uzaktan kumanda gibi aksamlarla da çalışabilmektedir.

Share this post

Bir cevap yazın