Access Kontrol Sistemleri ile Personel Takip ve Zaman Yönetimi

Access Kontrol Sistemleri ile Personel Takip ve Zaman Yönetimi

    Şahsi veya ticari amaç üzerine kurulu olan mülkler üzerinde giriş ve çıkış noktalarının kontrol edilebilmesi için gerekli olan yazılım ve donanım bütünlüğüne Access kontrol sistemi denir. Access kontrol sistemi veritabanı eşleştirme üzerine değerlendirme yapıp gerekli olan izni veren bir sistem olmaktadır. Buna yönelik mantık düzeneği okuyucu bir özelliğe sahip olan kart, parmak izi ya da türüne göre şifre ile yapılan karşılaştırmanın mevcut veritabanı ile eşleşmesinden sonra gerekli iznin verildiği bir sisteme tabii olmaktadır.

Access Kontrol Sistemi Kaç Temel Komponentten Oluşur?

    Kontrol sistemi temel olarak 5 farklı komponentten oluşmaktadır. Bu temellerin ilki Access kontrol paneli adı verilen işlemdir. Bu panel sistemin işleyişini sürdürmeye yarayan beyin görevini görür. Kapalı bir düzeneğe sahip olduğu gibi tamamen kilitli bir sistem dahilinde olan bu beyin, her ne kadar küçük bir yapıda olsa da ileri teknoloji ile geliştirilmiş bir donanım olmaktadır. İkinci temel komponent ise Access kontrol okuyucu mekanizmasıdır. Bu okuyucu mekanizması giriş yapacak olan bireylerin uygun bir cihaza sahip olup olmadığını göz önünde bulundurarak gerekli denetimi sağlar. Buna yönelik birtakım okuyucular cihazı uzaktan temas ile okutabilirken, bazı durumlarda ise bu aksam kartın okuyucudan geçirilmesi ile sağlanmaktadır. Diğer 3 temel komponent ise; Access kontrol kartları, Giriş ve Çıkış Donanımı ve son temel komponent ise Access kontrol yazılımıdır.

Personel Takip ve Zaman Yönetimi

    Firma ve benzeri statüye sahip kuruluşlar bünyelerinde bulundurdukları personellerin giriş ve çıkışlarını Access kontrol sistemi üzerinden gerçekleştirebilmektedir. Buna ek olarak giriş alanlara yönelik yetkili durumlarını, ay sonuna dayalı bordro hesaplamalarına kadar Access kontrol sistemi üzerinden işlem yapabilmek mümkün olabilmektedir. Personel takip sistemi olarak da bilinen ve bir diğer adıyla personel devam kontrol sistemleri hakkında daha detaylı bilgiler edinerek sizlerde kendi kuruluşunuza yönelik Access kontrol sistemi tercihinde bulunabilirsiniz. Günümüzde birçok işletme kapsamında tercih edilen bu sistemler, işleyişlerin hızlanmasını arttırırken, aynı zamanda güvenliğe yönelik önlemlerin alınması ve olası durumların önüne geçilebilinmesinde de büyük bir önem oluşturmaktadır.

Share this post

Bir cevap yazın