Değerli Eşyaları Yangından Nasıl Koruyabiliriz

Değerli Eşyaları Yangından Nasıl Koruyabiliriz

    Teknolojinin gelişim göstermesiyle birlikte can kaybının önüne geçilebildiği gibi, aynı zamanda olası maddi kayıplarında önüne geçilebiliyor. Bu değerler her ne kadar maddi kapsamda pek bir değere sahip olmasalar da mali kayıp olarak üretimin sürdürülebilmesi ve ilgili alanın kendini devam ettirebilmesi adına önem taşımaktadır. Bu durumlara yönelik yarı mamul veya hammadde kapsamında da olabilecek bu kayıplar kimi zaman sorunları da beraberinde getirebiliyor. Bunlara ek olarak yatırım maliyeti yüksek olan alanlar, bilgi işlem merkezleri ve telekomünikasyon gibi değerli maliyetler içeren bölgeleri de kapsayabiliyor.

Hava Çekmeli Özelliğe Sahip Duman Dedektörleri

    Özellikle de telekomünikasyon alanlarında sıklıkla ve ilk tasarlandıkları andan itibaren bu alanlarda kullanılmakta olan hava çekme özelliğine sahip dedektörler oldukça faydalı. Teknolojinin gelişim göstermesi ve bu alana daha fazla yatırım yapılmasıyla geliştirilen bu ürünler artık birçok veri merkezi ve bilgi işlem merkezleri başta olmak üzere, elektrik panolarında dahi birçok yerlerde erken algılama amaçlı kullanılmaya başlanmıştır. Bunlara ek olarak yarı mamul ve hammadde depolama alanlarında da ürünlerin değerleri göz önünde bulundurularak bu tür ürünlerin kullanılabildiğini söylemek mümkündür. Bu gibi ürünlerin ülkemizin her şehrinde farklı alanlara yönelik ticari ya da farklı işlemlere tabii olarak tercih edildiği alanların oluştuğunu söylemek mümkün olmaktadır. Bu gibi yerlerde verilerin, yarı mamullerin, hammaddelerin ve birçok etkenin önceden önlem alınmasına yönelik kullanılması, olası maddi ve manevi kayıpların önüne geçilmesini sağlamaktadır.

Hava Çekmeli Duman Dedektörlerinin Standartları ve Algılama Hassasiyetleri

    Dedektör tamamen standartlara dayalı bir ürün kapsamını oluşturmaktadır. Buna yönelik hava çekmeli dedektör ile ilgili standart alanı “EN 54-20″dir. Hava çekmeli duman dedektörlerinin kullanımına yönelik birtakım etkiler bulunuyor. Bunlar tamamen üç kademeden oluşan algılama hassasiyetine bağlı olarak işlemektedir. Korumaya yönelik elde edilen Class A, Class B, Class C olmak üzere 3 farklı ana kademeden oluşarak hassasiyet sınıfları belirlenmiştir. Tüm bunları toparlarsak, tesisinizin veya depolama alanınızın yangınlara karşı olası zararların önüne geçebilmek ve güvenlik tedbirlerini ön safhada tutabilmek adına hava çekmeli duman dedektörlerine ihtiyacınız olmaktadır.

Share this post

Bir cevap yazın