Yanlış Alarmlar Nasıl Önlenir?

Yanlış Alarmlar Nasıl Önlenir?

Yanlış Alarmlar Nasıl Önlenir?

Evlerde, iş yerlerinde, havalimanı, fabrika gibi geniş yüz ölçümüne sahip alanlarda artık zorunlu bir ihtiyaç haline gelen alarmlar, doğru kullanıldığında birçok ciddi problemi başlangıç seviyesinde engellemekte ve kötü niyetli kişilere karşı da üst düzey caydırıcılık sağlamaktadır. Ancak son yıllarda giderek kullanımı artan alarm sistemleri için en büyük problem yanlış alarm sorunu olmaktadır.

Büyük, geniş bir yüz ölçümüne sahip işletmelerde sık sık yanlış alarm sorunu yaşanmaktadır. Gecenin geç saatinde veya günün herhangi bir anında devreye giren yanlış alarm durumu kişilerde paniğe yol açmaktadır. Bundan dolayı birçok işletme bunun önüne geçmek istemekte, alarm sistemlerinin yanlış alarm verme sebebi konusunda bilgi sahibi olmaya çalışmaktadır.

Sistem Neden Yanlış Alarm Verir?

Bir alarm sisteminin yanlış alarm vermesi durumunda ilk akla gelen durum, sistem ile ilgili teknik bir hata olduğudur. Bu nedenle güvenlik sistemi firmaları müşterilerine güvenlik alarm sistemlerinin bakımlarını düzenli olarak yaptırmalarını hatırlatmaktadır. Fakat düzenli bakım ve kontrolleri gerçekleştirilen cihazlarda da yanlış alarm sorunu ortaya çıkabilmektedir.

Bir diğer yanlış alarm verme sebebi olarak da projelendirme esnasında yanlış cihaz seçiminden kaynaklanmasıdır. Bunun dışında yine alarm sisteminin kurulumundan sonra mekan içerisinde gerçekleştirilen bir takım değişiklikler de alarm sistemlerinde hatalı alarm verilmesi durumunu ortaya çıkarabilecek bir nedendir.

Yanlış alarm durumlarında paniğe kapılan kişiler, öncelikle bu teknik sebepleri kontrol etmeli, soğukkanlı olmaya özen göstermektedir. İlk yanlış alarmdan itibaren firma ile görüşerek durumun nedeni anlaşılmalıdır.

Diğer Yanlış Alarm Nedenleri

Teknik bir arızası olmayan, bakımları düzenli yapılan güvenlik sistemlerinin yanlış alarm vermesi çevresel faktörlerden dolayı kaynaklanıyor olabilir. Örneğin, harekete duyarlı güvenlik alarm sistemleri son yıllarda çok sık kullanılmaktadır. Bu cihazlar hassasiyet seviyelerine göre en ufak hareketi bile algılamakta profesyoneldir. Ancak bir kedinin hareketini algılaması durumunda yanlış alarm vermesi de olası olmaktadır.

Yanlış alarm durumunun çok sık yaşanması durumunda kişiler, alarmı kapatmayı tercih etmektedir. Ancak güvenlik açığı oluşmaması için mutlaka teknik destek alınmalı, yanlış alarm sorununu çözmek için çeşitli yöntemler denenmelidir.

Share this post

Bir cevap yazın