Alarm Sistemi Nasıl Kullanılır?

Alarm Sistemi Nasıl Kullanılır?

Alarm Sistemi Nasıl Kullanılır?

Evlerde ve iş yerlerinde alarm sistemlerinin kullanımı giderek yaygınlaşmaktadır. Dijital çağ ile birlikte teknolojik cihazlar günün her alanında, farklı amaçlar ile kullanılmaktadır. Alarm sistemleri de bu cihazlardan bir tanesi… Karmaşık bir düzeni olmayan, kullanımı oldukça rahat olan alarm sistemi kurulumu sonrasında güvenlik sistemleri satışını ve kurulumu gerçekleştiren firma yetkilileri sizlere kısa bir eğitim vermektedir.

Alarmı nasıl devreye sokacağınız, alarmın çalışma saatlerini belirlemeniz, alarmı nasıl susturacağınız, hangi durumlarda alarmın devreye gireceği gibi birçok farklı konuda sizlere gerekli bilgiler verilmektedir. Fakat alarm sistemleri hakkında bilinmeyenler de kullanıcılar için oldukça fazladır. Özellikle bazı kullanıcılar, alarm sisteminin kullanımı ile ilgili yanlış bilgilere sahiptir. Bu da alarm sisteminin kullanımını zorlaştırmaktadır.

Alarm Sistemi Nasıl Devreye Girer?

Alarm sistemi kurulduğunda ev veya iş yerlerinin çeşitli noktalarına tehlikeyi algılayabilmesi için çeşitli dedektörler yerleştirilmektedir. Bu dedektörler, tehlike anında devreye girerek alarm sirenlerinin yüksek sesle çalmasını sağlamaktadır. Sirenlerin çalması yani alarmın devreye girmesi ile anında alarm haber alma merkezine bilgi gitmekte, onlarda sizlerin daha öncesinde kendilerine vermiş olduğunuz iletişim bilgileri ve polis, itfaiye gibi birimlere bilgi vermektedir.

Alarm haber alma merkezi, öncelikle sizle iletişime geçmektedir. Çünkü alarmın doğru çalıp çalmadığını teyit etmek gerekmektedir. Alarm sistemini kullananlar çoğu zaman yanlış alarm çalma durumunda ne yapacaklarını bilmemektedir.

Alarmın Yanlış Çalması

Alarm haber alma merkezi, alarmın doğruluğunu teyit etmek için sizleri aradığında alarmın yanlış çaldığı bilgisi verilmelidir. Böylece alarmla ilgili polis, itfaiye gibi birimlerin haber verilmesi engellenmektedir. Daha sonra yetkililer, sizlerden alarm şifre bilginizi isteyerek alarmın durdurulmasını sağlamaktadır.

Yanlış alarm çaldığında sizlerin de şifrenizi girerek alarmı durdurmanız mümkün. Daha sonra yine yetkililere yanlış alarm ile ilgili bilgi vermelisiniz. Bir alarm sisteminin yanlış alarm vermesi çeşitli nedenlerden dolayı kaynaklanmaktadır. Bundan dolayı öncelikle neden bu durumun yaşandığı öğrenilmelidir.

Alarmın düzenli bakımları yapıldığında, güncellemeleri düzenli uygulandığında ve doğru şekilde programlandığında yanlış alarm çalma ihtimali de en aza düşerek bu gibi durumların yaşanması engellenmektedir.

Share this post

Bir cevap yazın