YÜZ TANIMA SİSTEMLERİ

YÜZ TANIMA SİSTEMLERİ

YÜZ TANIMA SİSTEMLERİ

Giriş güvenliğinin yüksek kontrollü olması gereken yerlerde kullanılan yüz tanıma sistemi günümüzde yaygınlaşarak birçok alanda kullanılmaktadır. Kişilerin yüzlerinin belli kısımlarını analiz ederek alınan veriyi yüz tanıma sistemine göndererek doğru yüz taraması yapılması durumunda gerekli izinleri vermektedir. Yüz tanıma sistemlerini güvenlik gerektiren özel ve kamu kurumlar, fabrikalar, bankalar, asansörler, site girişleri, oteller gibi pek çok noktada güvenliği sağlama amaçlı kullanılmaktadır.

Yüz algılama; kişilerin yüz şekillerini algılayarak database içine kaydeder. Bu sayede yüz tarama esnasında gerekli karşılaştırmaları yaparak kişinin giriş yapıp yapmayacağına karar verir. Eğer kişi database içindeki yüz özelliklerine sahip değilse kişinin hiçbir şekilde o alana girmesine izin verilmemektedir. Bu sistemin çalışma mantığı ise diğer biometrik tanıma sistemleri ile aynıdır. Yüz tarama sistemlerinin ortaya çıkmış olması insanların kusursuz ve benzersiz bir yaratılışa sahip olmasından kaynaklanmıştır. Parmak izlerinde olduğu gibi yüz olarak da insanlar çok farklı ve benzersiz yaratılmıştır. İnsan yüzünün hatları üç boyutlu olarak fotoğraflanması sayesinde yüz tanımada alınan veriler birkaç güvenlik aşaması yapılarak yüz tanıma işlemini gerçekleştirir.

Yüz tanıma sistemleri günümüz teknolojisinin gelişmesi durumundan bilişim teknolojilerinin bir parçasıdır. Belli yazılımların sonucunda geliştirilmiş ileri teknoloji sistemlerdir. Kişi tanımlama, birçok insan arasında kişinin kim olduğunu anlamaktadır. Kişiyi doğrulama,belirli bir kimliğe ait kişinin doğru kişi olup olmadığını anlamaktır. Kişi onaylama ise kişinin önceden sisteme kayıtlı olması durumunda bu kaydın çalışması sonucu kişiyi onaylamaktır.

2D görüntü işlemeden teknolojinin gelişmesi ile 3D işlemeye geçişin sağlanması güvenlik açısından yüz tanıma sistemini daha kolay hale getirmiştir. 3D görüntü işleme kişileri tanımlamada büyük bir öneme sahiptir. 3D işlenen kareler mikrodalga seviyesine kemik yapısından göz etrafında bulunan eğimlere kadar büyük çapta tanımlama yapmaktadır. 1960 yılından günümüze kadar gelişmiş ve gelişmekte olan yüz tanıma sistemi hala gelişmeye devam etmektedir

Üst düzey güvenlik sağlayan yüz tanıma sistemine bizimle iletişime geçerek kolaylıkla sahip olabilirsiniz.

Share this post