Turnike Geçiş Sistemleri Nedir, Sistem Nasıl Çalışır

Turnike Geçiş Sistemleri Nedir, Sistem Nasıl Çalışır

    Geliştirilmiş turnike sistemleri, Access kontrol sistemleri kapsamında en çok tercih edilen ürün sistem bazı arasında yer edinmektedir. Bu turnike sistemleri sayesinde apartman, blok, kampus, üniversite, özel okullar, kamu kurum ve kuruluşları da dahil olmak üzere birçok yerde rastladığımız olmuştur elbette. Buna yönelik hızlı bir geçiş durumunu sağlayan turnikeler, aynı zamanda olası güvenlik zafiyetlerinin de önüne geçebilmek için en iyi sistem aksamı olduğunu söylemek yanlış olmaz. Özellikle de adalet sarayları, emniyet binaları ve üniversite girişlerine dahil edilen turnikeler sayesinde güvenliğin en üst düzeyde sağlanması yapılandırılırken, ek olarak hızlı bir geçiş aksamının da ortaya çıktığını görebilmek mümkündür. Her alana yönelik özel olarak üretilen bu turnike modelleri sayesinde farklı alanlara göre dizayn edilmiş olanları seçebilmek mümkün. Örnek olarak adalet sarayı girişi ve bir fabrikanın yemekhane girişini ele aldığımız vakit ne denli bir farklılık olduğunu görebiliriz.

En Çok Tercih Edilen Turnike Çeşitleri Hangileridir?

    Hız ve güvenlik kapsamında en yaygın olan turnike çeşitleri optik, tripod, swing gate ve tam boy turnike türleri olmaktadır. Birden fazla çeşitliliğe sahip olan turnikeler, günümüzde halen donanımsal ve yazılımsal olarak geliştiriciler tarafından en üst performansı vermek adına yapılandırılmaktadır. Dayanıklılık üzerine en iyi testlerin yapılmasıyla birlikte çok uzun seneler boyunca kullanımı sağlanan bu turnike modelleri tamamen özel menşei donanımlarla üretim görmektedir.

Turnike Sistemlerinin Çalışma Prensibi

    Turnike sistemleri hem iç, hem de dış alanlara yönelik kullanım gören sistemleri kapsamaktadır. Buna yönelik en iyi şekilde performans alınabilmesi için alana yönelik turnike türünü seçmek daha mantıklı olmaktadır. Hız ve güvenlik aksamlarına yönelik farklı alanlar için seçilecek olan turnikenin doğru kararlar eşliğinde sağlanması önemli olmaktadır. Satış süreci ve montajın tamamlanma evresi kısa bir sürede gerçekleşmektedir. Turnike sisteminin ilgili alana entegre edilmesi ise tamamen profesyonel kişiler tarafından yapılmaktadır. Giriş ve çıkışlara yönelik tüm biyometrik çözümler de sağlanmaktadır. Biyometrik alanının dışında yüz tanımlama ve parmak izi gibi durumlarında olduğunu söylemekte fayda var. Bunlar dışında diğer biyometrik çözümler ise iris ve damar tanıma gibi ekstre özellikler de bulunmaktadır.

Share this post

Bir cevap yazın