CCTV NEDİR VE NERELERDE KULLANILIR

CCTV NEDİR VE NERELERDE KULLANILIR

CCTV NEDİR VE NERELERDE KULLANILIR?

İngilizcede ki açılımı Close CircuitTeleVision olan sistemin açılımındaki kelimelerin baş harflerinin kullanımı sonucunda CCTV olarak kısaltılmaktadır. Türkçe de Kapalı Devre Televizyon Sistemleri anlamına gelmektedir. Televizyon sistemleri merkezden alınan görüntü ve ses sinyallerini çeşitli alıcılar tarafından kişilere aktarılmasıdır. CCTV televizyon sistemlerinden farklı olarak izlemeyi gerçekleştirecek bölgelere kurulumu yapılan kameralardan alınan görüntülerin belirli bir bölgede sadece görevli kişilerin izlemesine ve erişmesine izin veren bir sistemdir. Kullanım alanları en çok banka, kamu kurumları, hastaneler ve mağaza gibi yerlerde tercih edilmektedir. Kullanım alanları bunlarla da sınırlı kalmayıp, çocuklarınızı emanet ettiğiniz bakıcıları da bu sistem sayesinde kontrol amaçlı kullanılabilirsiniz. Güvenlik gerektiren her alanda CCTV sistemi kullanılmaktadır.

Genel olarak bir güvenlik görevlisinin korumak istediği bölgeleri tek başına izlemesi mümkün olmamaktadır. Ancak CCTV sistemi ile bir kamera, bir monitör, bir kayıt cihazı ile o bölgede olmadan da kolaylıkla bölgenin kontrolünü monitörden izleyerek sağlayabilmektedir.

Bu sistem birçok yerde kullanılmaktadır. Günümüzde mobese diye tabir edilen şehir izleme sistemlerinde yerini almaktadır. Şehir izleme sistemlerinde yüzlerce kamera bulunmaktadır. Bu kameralar sayesinde trafik, yol gibi yoğun olan noktalar monitörden izlemektedir. Mağaza müdürleri veya herhangi bir işverenin çalışma ortamını, işyerlerini ve çalışanlarını izleyebilmesini sağlamaktadır. Gizli kamera olarak da kullanılıp tercih edilmektedir. Infrared aydınlatma karanlıkta gözle görülmeyecek görüntüleri yakalayabilmesinden dolayı da çok tercih edilmektedir. Görüntüler kamera sayısı veya ihtiyaca göre istenildiği gibi takip edilebilmektedir. İsteğe bağlı olarak kameralara mikrofon bağlanarak görüntü ile birlikte sesi de duyarak, dijital kayıt cihazları ile hem görüntü hem de ses arşivlenebilmektedir.

İzleme türleri;

  • Swich: isteğe bağlı olarak, seçilen kamerayı izlemek için kullanılmaktadır.
  • Quad: isteğe balı olarak monitörde dörtlü veya sekizli izleme kolaylığını sunmaktadır.
  • Multiplexer: isteğe bağlı olarak ekranda dokuzlu veya on altılık izleme seçeneğini sunmaktadır.

Görüntü sinyallerini kameralardan almaktadır. Sinyaller monitöre koaksiyel kablo, cctv kablo, fiber kablo, kablosuz alıcı ve verici üniteler gibi taşıma yöntemleri ile taşınabilmektedir. Bazı kameralar gücünü şebeke geriliminden alıyorken, bazı kameralar ise gücünü taşıma kablolarından almaktadır. Kablolu bağlantı aracılığıyla sinyali taşımayı seçmeniz durumunda kamera, monitör (AV girişli televizyonda olabilir), lens, kablo, BNC konnektör malzemeleri ile sistem kolaylıkla oluşturulabilir.

Share this post