Görüntülü Diyafon ve Sesli Diyafonun farkları nelerdir

Görüntülü Diyafon ve Sesli Diyafonun farkları nelerdir

Görüntülü Diyafon ve Sesli Diyafonun farkları nelerdir?

Görüntülü Diyafon

Evlerde ve iş yerlerinde görmeye alışık olduğumuz sistemlerin başında görüntülü diyafonlar gelmektedir. Özellikle bu akıllı sistemin vaat ettiği güvenlik önlemleri de insanların dikkatini çekecek boyutlarda olmaktadır. Hal böyle olunca tabi ki görüntülü diyafon kullanımı da farklı bir noktaya doğru yol almaya devam ediyor.

Nitekim görüntülü diyafon sayesinde dış kapınızı kimin çaldığını veya kötü niyetli herhangi bir durum olup olmadığını tespit etmeniz de oldukça kolay bir süreç içerisinde gerçekleşiyor. Sizi tanımayan veya sizin tanımadığınız yabancı bir kişinin varlığından da görüntülü diyafon sayesinde haberdar olabilmeniz de tabi ki en büyük avantajlardan bir tanesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunun sonucu olarak tanımadığınız kişilere kapıyı görerek açıp açmama kararı da sizin tarafınızdan sergilenecek olan sorumluluk bütünlüğü olarak lanse edilebilir.

Sesli Diyafon

Genel olarak ilk çıktığı zamanlarda tercih edilmesine rağmen yerini görüntülü sisteme doğru bırakmaya başlayan sesli diyafonlar güvenlik bakımından da üst düzey bir önlem grubu vaat etmiyor. Zira ülkemizde karşımıza sık sık çıkan hırsızlık ve dolandırma gibi sorunların başlıca kaynaklarından bir tanesi de sesli diyafon aracılığı ile çalınan kapının tanıdık olsun olmasın açılması problemi olarak görülmektedir. Klasik bir tabir ile aşağıdan çalınan kapıya ‘kim o’ diye bir ses yöneltmeniz ve ardından gelen ‘ben’ cevabı kapının kilidini açmamız için yeterli bir diyalog olarak görülüyor. Dolayısı ile yaşanacak olan olası bir hırsızlık problemine de zemin hazırlamış oluyorsunuz.

Farkları Nelerdir?

Görüntülü diyafon ve sesli diyafon farkları arasında sayıp sayabileceğimiz sadece tek kavramın olduğundan bahsetmek gerekiyor. Bu farkın da hem görüntüyü hem de sesi aynı anda sunmayı başaran görüntülü diyafonlar aracılığı ile sunulduğunu söylemek de yanlış bir yaklaşım olmayacaktır.

Sesli diyafon ile tek iletişim aracının ses tonu olması büyük bir dezavantaj haline de gelebilir. Ancak görüntülü diyafonlar da var olan sistemin görüntüye de ev sahipliği yapması güvenlik açısından bir adım daha ön plana çıkmasının ana sebeplerinden birini işaret ediyor. Sonuç olarak tercih edeceğiniz sistemin görüntülü olması güvenlik açısından yararınıza olacaktı.

Share this post