IP Güvenlik Kameraları Nelerdir ve Çalışma Mantığı Nasıldır

IP Güvenlik Kameraları Nelerdir ve Çalışma Mantığı Nasıldır

IP Güvenlik Kameraları Nelerdir ve Çalışma Mantığı Nasıldır?

IP gözetleme kamera sistemleri, CC TV’lerin güncellenmiş formlarıdır. Onlar aslında, kapalı devre televizyonun ağa bağlı ve sayısallaştırılmış versiyonlarıdır. Bu, sistemin görüntüleri kaydeden ve daha sonra internet protokolü ağında paylaşan bir IP kamera içerdiği anlamına gelir. Sistem ilk olarak 1996 yılında Axis İletişim tarafından tanıtıldı.

Merkezi IP kameralar, video ve alarm yönetimi ile ilgili zamanında kararlar almaktan ve almaktan sorumlu merkezi bir Ağ Video Kayıt Cihazı (NVR) içerir.

Merkezi olmayan IP kameralar, zaman gözetiminin gerekli olmadığı yerlerde kullanılır. Bu kameralar, yakaladıkları ve kaydettikleri ve SD kartlar gibi ayrılmış depolama ortamlarına kaydettikleri için merkezi bir NVR’ye ihtiyaç duymazlar.

IP GÖZETLEME KAMERALARI AVANTAJLARI

Ulaşılabilirlik

IP kameraların CCTV üzerinden seçilmesinin ana nedeni, görüntülerin erişilebilirliğidir. Kameralar bir ağa bağlanacağından, kullanıcı herhangi bir ek donanım veya yazılım gerekliliği olmadan görüntüleri veya kayıtları görebilir. İhtiyacınız olan tek şey, dünyanın her yerinden gözetim sisteminize güvenli bir şekilde bağlanmak için internete erişim. Her ne kadar erişim kolay ve kullanıcı dostu olsa da, Sanal Özel Ağ veya şirket intranetini kullanarak erişim şifrelerini koruyabileceğiniz için izinsiz kişilerin gözetim görüntülerini görüntülemesine izin vermez.

Depolama

Depolama ortamının kapasitesi dışında, saklayabileceğiniz görüntülerin veya kayıtların miktarıyla ilgili bir sınırlama yoktur. Farklı IP kamera türlerini kullanarak, herhangi bir konumun kayıtlarını görüntüleyebilir veya daha sonra görüntülemek üzere kaydedebilirsiniz.

Uyarılar ve Alarmlar

Bu, IP kameraların en yararlı parçalarından biridir. Ne zaman endişe verici bir görüntü veya kayıt varsa, video sunucusu kaydedilen e-posta adreslerine bir e-posta gönderebilir. Bu, acil önlemlerin alınması gereken yerlerde çok önemlidir.

Esneklik

IP kameraların bir başka yararlı özelliği de, herhangi bir kabloya veya başka donanım kaynaklarına ihtiyaç duymadıklarından, kolaylıkla hareket edebilmeleridir. Ağa bağlı olduklarından, ağdaki herhangi bir yerden taşınabilirler ve erişilebilirler.

DağıtılmışZekâ

IP kameralar, kullanıcıların analitik çözümleri kullanmasına olanak tanıyan video analizlerini onlara eklemelerine olanak tanır. Bu, zamanında işlemlerin yapılması gereken endişe verici durumlarda son derece yararlıdır.

Share this post