TURNİKE SİSTEMLERİ NEDİR

TURNİKE SİSTEMLERİ NEDİR

TURNİKE SİSTEMLERİ NEDİR?

Turnike geçiş sistemleri giriş ve çıkışlarda ve araç kontrollerin gerekli olduğu alan ve mekanlarda kullanılmakta olan uygulama sistemidir. Metrobüs, tren, iskele girişleri, kampüs kapıları, okullar, özel sektör, devlet kurumları vb. yerlerde giriş ve çıkışların kontrolünü sağlamaktadır. Güvenlik sistemlerinde önemi büyüktür. Güvenliğin yanı sıra giriş ve çıkış kontrollerini sağladığı için insanlara büyük kolaylığı vardır. Kullanıcı bilgilerine göre herkese farklı şekillerde atanan kartlar sayesinde turnike kapılarından sorunsuz bir şekilde geçilmesi sağlanmaktadır. Turnikeleri yemekhane gibi kontrol otomasyonlu yerler açısından güvenle ve rahatlıkla kullanılabilir.

TURNİKE ÇEŞİTLERİ

  • Bel Tipi Turnikeler; yoğun giriş ve çıkış alanlarında giriş ve çıkışların kontrolünü sağlayan ideal bir turnikedir. Yemekhane ve kontrol sistemlerine tercih edilmektedir.
  • Boy Tipi Turnikeler; devlet kurumları, fabrika gibi yoğun kullanım alanlarında sadece tek seferde bir kişinin geçişine izin vermektedir. Bu yüzden yüksek güvenlik gerektiren alanlarda kullanılmaktadır.
  • Küpeşte &Seperatör; bu turnike, turnike geçiş alanlarında izinsiz geçişlerin önüne geçebilmek için kullanılan turnikelerin çevresine yerleştirilerek izni bulunmayan geçişleri önlemektedir. Alüminyum ve paslanmaz çelikten üretilmektedir. İhtiyaç durumuna göre üretilebilen seperetörler kolay kurulumu sayesinde gerekli alanlarda kullanılmaktadır.
  • Kelebek Turnike; kelebek turnikeler bir enerji kaynağına bağlı olmadan kullanımı gerçekleştirilir. Mekanik ve tek yönlü turnikelerdir. Geçen kişinin itme hareketi ile kişilerin geçişini kolay bir şekilde sağlamaktadır. Kelebek turnike sistemleri ihtiyaca göre tek yönlü giriş çıkış alanlarında kullanılabilmektedir.

Giriş ve çıkışları güvenli bir şekilde gerçekleştiren turnikeler paslanmaz çelikten üretilmektedir. Paslanmaz çelikten yapıldığı için yıllarca zarar görmeden kullanımı mümkündür. Turnikede kullanılan malzemenin kaliteli oluşu turnikelerin ömrünü uzatmaktadır. Turnikeler tek ve çift yönde kullanıldığı gibi kart okuyucu, parmak okuyucu, şifreli okuma durumları ile kullanılabilmektedir. Ayrıca buton veya uzaktan kullanımı kolay olan kumandalar geçişleri hızlı ve güvenli bir biçimde sağlamaktadır.

Yüz tanıma turnike sistemleri, yüz tanıma cihazları turnike geçiş sistemlerine entegre edilerek kullanım alanlarına bağlı olarak kullanılmaktadır. Yüksek kapasiteye sahip 3D tanıma yapabilen algoritmaya sahiptir. Parmak izli turnike sistemleri, giriş çıkışların disiplinli bir şekilde gerçekleşmesini sağlayan sistemdir. Cihazın konumlandırılacağı ortam şartları göz ününde bulundurularak kurulum işlemi kolayca gerçekleştirilir. Her firmanın ihtiyaçlarını karşılayabilecek parmak okuma izleri mevcuttur. Güvenliği önemli ölçüde etkileyen turnike sistemleri günümüzde yaygın olarak fima ve kurumlar tarafından tercih edilmektedir.

Share this post