Plaka Okuma Sistemi Nedir, Sistemin Çalışma Özellikleri Nelerdir

Plaka Okuma Sistemi Nedir, Sistemin Çalışma Özellikleri Nelerdir

    Yaşam standartlarını en üst seviyeye çekebilmek adına birçok firma geliştirdiği donanımsal ve yazılımsal ürünleri ile insanlara katkı sağlıyor. Bunlardan biri de hayatımızın her evresinde bize yardımcı olan ve ayağımızı yerden kesen araçlar olmaktadır. Bu kapsamda da ek olarak bu araçların herhangi bir açık ya da kapalı alanda durabilmesine ilişkin güvenlik durumları söz konusu olabiliyor. İşte tam da bu evrede plaka okuma sistemleri birçok işletmenin faydalı bir şekilde hizmet vermesini sağlıyor. Gün geçtikçe gelişen bu teknolojik evrelerle birçok işlem yapabilmek de mümkün olabilmektedir.

Birden fazla amaca yönelik kullanımı sağlanabilinen bu sistemler, yetkilendirme ile birlikte giriş ve çıkışların tüm raporları ile birlikte veritabanına işlenmesini sağlıyor. Güvenlik tedbirlerin alınmasında büyük bir rol oynamasını sağladığı gibi, aynı zamanda trafik gibi akışı yüksek olan bölgeler içinde hayati önemler taşıyor diyebiliriz. Şimdi gelelim plaka okuma sistemlerinin çalışma özelliklerini sizlere sunmaya.

Plaka Okuma Sistemine Ait Çalışma Özellikleri

  • Plaka okuma sistemi sayesinde araç veya araçların gerçekleştirmiş olduğu hızdan kaynaklı ya da kırmızı ışık ihlali gibi tüm olumsuz durumların anında belirlenerek kayıt altına alınmasını sağlamaktadır.
  • Plaka okuma sistemi daha önceden belirlenen araçların plakalarına dayalı olarak teyit alma ve raporlamaları elde ederek veri tabanına kayıt olmasını sağlar. Bu durum akışın daha hızlı bir sonuca ulaşabilmesini de sağlamaktadır.
  • Plaka okuyabilme işlemlerinde gece veya gündüz ayırt edilmeden aynı performans sağlanarak elde edilen veriler yetkili kullanıcıya sunulur.
  • Yağmur, kar veya fırtına gibi olumsuz hava durumları fark etmeksizin sisteme etki etmez, sistem olduğu gibi en iyi performansı sunarak işlem görmeye devam edebilmektedir.
  • Aranma listesinde bulunan araç veya araçların daha öncesinden sisteme tanımlanmış olmasıyla birlikte, aracın giriş ya da çıkış yapmasıyla tespiti yapılarak alarmın çalması sağlanmaktadır.
  • Giriş ve çıkış yapan tüm araçların raporları veri halinde tarihsel ve saat bazında kayıt altına alınmaktadır. Bu özelikle sayesinde geriye dönük bir arama yapabilirsiniz.
  • Bölge bazında takip özelliğinin aktif edilmesiyle birlikte elde edilen her bir görüntü karesi şifrelenmiş bir şekilde kayıt altına alınarak kontrol merkez birimlerine gönderilmektedir.

 

Share this post

Bir cevap yazın