Biyometrik Tanıma Sistemleri

Biyometrik Tanıma Sistemleri

Biyometrik Tanıma Sistemleri

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte günlük hayatın her alanında teknolojik cihazlar kullanılmaktadır. Artık geleneksel sistemler tarihe karışmakta ve yerini modern güvenlik donanımlarına bırakmaktadır. Geleneksel güvenlik sistemleri, insan gücü kullanılarak sağlanamayan üst düzey güvenlik önlemleri, günümüzde her alanda farklı modelleri ve özellikleri hizmet veren güvenlik sistemleri tarafından sağlanmaktadır.

Birçok modern yapının güvenliğinin sağlanmasında kullanılan biyometrik tanıma sistemleri, çağımızın en üst düzey güvenlik sistemi olarak kabul edilmektedir. Farklı sistemlerde karşınıza çıkan bu sistem, giderek yaygınlaşmakta, klasik kameralı güvenliklerin yerine bu tip modeller ile güvenlik açıkları sıfıra indirilmeye çalışılmaktadır. Diplomatik binalar, önemli kamu kurum ve kuruluşları, büyük şirketler, fabrika ve iş merkezi gibi yerlerde sadece belli kişilerin giriş yapması istenilen alanlarda biyometrik tanıma sistemleri kullanımı yaygındır.

Biyometrik Tanıma Nedir?

Teknoloji ile birlikte hayatın içerisine giren trafikten iş yerine, evlerden alışveriş merkezlerine kadar farklı alanlarda karşınıza çıkabilecek güvenlik sistemlerinin geneli incelendiğinde şifreleme, kart okuyucu gibi cihazlar kullanılmaktadır. Bunlar bir noktaya kadar yerin güvenliğini sağlasa da şifrenin kötü niyetli kişiler tarafından öğrenilmesi veya art niyetli kişilerin kartları ele geçirmesi durumunda güvenlik açığı vermektedir.

Bu gibi durumların yaşanması istenmediği durumlarda güvenlik risklerinin arttığı yerlerde, insan uzuvları güvenlik amaçlı kullanılmaktadır. Yani yüz tanıma sistemi gibi sistemler, biyometrik tanıma sistemleri arasında yer almaktadır.

  • Damar okuma cihazları
  • Parmak izi okuma cihazları
  • Avuç içi okuma cihazları
  • Göz tanıma cihazları
  • Yüz tanıma cihazları

Bu gibi cihazların her biri biyometrik tanıma sistem çeşitleri olarak kabul edilmektedir.

Biyometrik Tanıma Sistemi Fiyatları

Yüksek güvenlik istenilen alanlarda tercih edilen bu sisteme öncelikle geçişine izin verilmesi istenilen kişilerin uzuv bilgileri bilgisayar aracılığı ile kaydedilmektedir. Daha sonrasında sistemde kayıtlı olmayan kişiler, geçiş yapmak istediğinde biyometrik tanıma sistemi kişilerin geçişini engellemektedir. Bu sistemler kartlı geçiş sistemleri ile birlikte kullanıma uygundur.

Diğer güvenlik sistemlerine göre daha üst düzey güvenlik sağlamasından ve daha farklı donanımlara, geniş özelliklere, üstün teknolojiye sahip olmasından dolayı biyometrik tanıma sistemi fiyatları daha pahalı olmaktadır. Yine de farklı bütçelere hitap eden fiyat aralıkları bulmak mümkündür.

Share this post

Bir cevap yazın