Alarm Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Alarm Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Alarm Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Güvenlik sistemlerinin ilk sırasında yer alması ile beraber artık her ev ve iş yerinde görmemize olanak tanıyan alarmlar kullanım ağlarını da her geçen gün genişletiyorlar. Özellikle sunmuş oldukları alternatif yöntemlerin yanı sıra güvenlik konusunda da insanlara önemli bir olumlu geri bildirim veriyor olmaları tabi ki alarm sistemlerinin bu kadar tercih edilmesini de mümkün kılıyor.

Nitekim alarm sistemini kullanırken bazı detayların atlanmaması gerektiği de gün gibi ortada olan bir gerçek. Şifre oluşturma, şifre sorularını belirleme ve alarmı aktif etme gibi çeşitli kavramların bu noktada detaylandırılması da elzem olguların başında geliyor.

Şifre Oluşturma

Alarm sistemleri var olan panelleri ile beraber kendinize özgü bir şifre oluşturmanızı sizden ilk olarak isteyecektir. Bu şifreleme işlemi sırasına size ait olan ve herkes tarafından tahmin edilebilecek bir numara tanımlamamanız son derece kritik bir eşik olacaktır. Nitekim burada uygulanan kolay bir rakam dörtlemesi yaşayacağınız sorunların ilk adımlarından bir tanesi olma özelliğini de taşıyacaktır. Özellikle doğrum tarihiniz, kapı numaranız, tuttuğunuz takım ile alakalı bilgilerin kesinlikle şifreniz olmaması gerekiyor.

Alarmı Aktif Etme

Alarm kullanımı sırasında en çok dikkat edilmesi gereken noktaların başında tabi ki sistemi ne zaman aktif ne zaman pasif konuma getirebileceğiniz detayı geliyor. Evden çıkarken aktifleştirmeniz gereken alarm sistemi size yollayacağı anlık sinyaller ile beraber gün içerisinde yoğun bir korumayı da beraberinde getirecektir. Aynı şekilde eve girmeniz ile beraber alarmı kapatmanız da yanlış sinyal vermesinin önüne geçecek önemli etmenlerden bir tanesidir.

Şifre Sorusunu Belirleyin

Alarmların genel olarak şifrelerden beslendiğini yukarıda belirtmiştik. Bunlara ek olarak zaman zaman hafıza sorunu yaşayan insanların şifre numaralarını unutmaları da sık karşılaşılan sorunların başında geliyor.

Bunların bir tedbiri olarak görülen şifremi unuttum seçeneği ile beraber karşınıza çıkacak olan soruya vereceğiniz yanıt son derece kritik bir detay olacaktır. Zira bu noktada basit bir soru ve cevap ikilisi belirleyecek olursanız alarmın herhangi bir koruma özelliği de kalmayacaktır. Dolayısı ile alarm kullanımında dikkat edilmesi gereken ayrıntılardan bir tanesinin de soru oluşturma ve bu soruya farklı cevap seçeneği ile seviye olarak yükselmesini sağlamak olacaktır.

Share this post