GÜVENLİK KAMERA ÇEŞİTLERİ

GÜVENLİK KAMERA ÇEŞİTLERİ

GÜVENLİK KAMERA ÇEŞİTLERİ

Güvenlik kameraları mekânların iç ve dış veya çevre güvenliğini sağlamak için güvenlik amaçlı kullanılan sistemlerdir. Günümüzde birçok yerde kullanılarak mal ve can güvenliğini azaltmaktadır. Güvenlik kameralarının bulunduğu alandaki kişi ve olayları kayıt altına alması suçların azalmasında büyük bir rol oynamaktadır. Güvenlik kameraların birçok çeşidi bulunmaktadır.

  1. Dome Güvenlik Kameraları

Bu güvenlik kamera çeşidi adını kubbe şeklini andırdığından dolayı dome kelimesinden almaktadır. Günümüzde hemen hemen her alanda kullanılmakta olan bir güvenlik kamera sistemidir. Done kameralar hem küçük hem de daha güzel bir estetik yapıya sahip olduğundan daha çok iç mekânlarda tercih edilmektedir. Banka, kafe, ofis, ev gibi yerlerde kullanılmaktadır. Dome kameralar diğer kamera sistemleri gibi kamera ayağı ve kamera lensi gerektirmemektedir. Bu tarz ürünler kameranın üzerinde hazır gelmektedir.

  1. Sabit Güvenlik Kameraları

Sabit kameralar en bilindik ve en yaygın olarak kullanılan güvenlik kamerasıdır. Sabit güvenlik kameraları kamera ayağı ve kamera lensi ile kullanılmaktadır. Hem iç hem de dış ortamlarda kullanımlarını gerçekleştirmektedirler. Dış ortamlarda muhafaza edilerek kullanılmakta olup iç ortamlarda ise tamamen çıplak bir biçimde kullanılmaktadır. Sabit güvenlik kameralarının daynight, siyah beyaz ve renkli olarak farklı çeşitleri bulunmaktadır. Fakat siyah beyaz sabit kameralar günümüzde kullanımdan kalkmış bulunmaktadır.

  1. IR Güvenlik kameraları

Gece görüş olan bu kameraların üzerinde IR led bulunmaktadır. Bu kamera çeşidi zifiri karanlıkta bile görüntü almayı sağlamaktadır. Gece oluşacak hırsızlık gibi durumlarda kişilerin kolaylıkla görüntülerini elde etmektedir. Birçoğunda olmasa da IP66 korumaya sahiptirler. Ayak, ilave lens gibi parçalara gerek duymamasından kaynaklı olarak ekonomik oldukları için fazlasıyla tercih edilmektedirler.

  1. SpeedDome Kameraları

Bu kamera çeşidi her ne kadar dome kameralara benzerliği ile bilinse de teknik açıdan hiçbir benzerlikleri bulunmamaktadır. Pan, tilt özellikli olan bu kamera çeşidi sağa sola, ve aşağı yukarı dönüş yapabilme özelliğinden dolayı Speeddome kameralara aynı zamanda hareketli kamera denmektedir. Bu kameralar hem dış hem de iç ortamlarda kullanılmaktadır. Speeddome kameralar kamera sistemi merkezinde kontrol klavyeleri bulunduğu için istenildiği yöne hareket edebilmektedir

Share this post